29. října 2012 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Burza v New Yorku je mimořádně uzavřena. Poprvé od útoku al Kajdy

Newyorská burza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza. | foto: Reprofoto

NEW YORK Akciová burza v New Yorku kvůli hurikánu Sandy zůstává zavřená. Od teroristických útoků na Washington a New York ze září 2001 je to poprvé, co byl provozovatel burzy, společnost NYSE Euronext, nucen k takovému kroku neplánovaně sáhnout. Kvůli provázanosti vypořádacích systémů jsou ale zavřeny i všechny další klíčové trhy v celých Spojených státech.

Původně se předpokládalo, že v New Yorku bude možné zachovat alespoň elektronické transakce, tedy obchodování bez fyzické přítomnosti makléřů na parketu burzy. Z těchto plánů ale podle agentury AP sešlo, neboť příjezdové cesty do centra New Yorku jsou citelně omezeny.

Ničivá bouře

Burza v New Yorku zůstane možná zavřena i v úterý, záležet ale bude až na postupu hurikánu Sandy. Ten se blíží k New Yorku, kam by měl dorazit nejpozději v úterý.

Předpokládá se, že se živel u pobřeží srazí se zimní bouří, která se tam blíží od západu. Ničivou sílu hurikánu pak ještě umocní příliv mrazivého vzduchu od severu.

Meteorologové upozorňují, že Sandy může být největším hurikánem, jaký pobřeží USA zasáhl za posledních 100 let. ČTĚTE VÍCE

Uzavřeny zůstávají jak akciové, tak opční burzy. V New Yorku se to vedle NYSE týká ještě akciového trhu Nasdaq Stock Market a obchodní burzy Nymex, která je součástí CME Group a kde se obchoduje s celou řadou komodit. Burza CME v Chicagu je uzavřena také.

Ústředí burzy Nymex a její obchodní parket v New Yorku se nacházejí v místech, kde byla nařízena povinná evakuace. Zachovat tam obchodování je tedy vyloučeno.

Obchody s futures

S futures kontrakty, které se elektronicky obchodují 24 hodin denně, se zpočátku obchodovalo normálně. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se po poledni prodával za 85,70 USD a vykazoval pokles o více než 50 centů. Předpokládá se totiž, že kvůli omezení provozu rafinerií se nahromadí zásoby ropy.

Futures na index S&P 500 krátce před 14:00 SEČ odepisovaly 0,66 procenta na 1398,25 bodu, podobně futures na Dow Jonesův index měly ztrátu 0,68 procenta na 12.965 bodů.

Nejvýraznější ztrátu měly futures na index Nasdaq, které odepisovaly 0,84 procenta na 2636,75 bodu. Společnost CME Group ale už dříve uvedla, že obchodování s futures a opcemi na akciové indexy ukončí v 8:15 centrálního času (14:15 SEČ).

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz