19. května 2010 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bývalá Řebíčkova firma Viamont loni prodělala 63 milionů

Bývalí ministři - zdravotnicví Tomáš Julínek a dopravy Aleš Řebíček  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalí ministři - zdravotnicví Tomáš Julínek a dopravy Aleš Řebíček | foto: Lidové noviny

PRAHA Firma Viamont, kterou spoluvlastnil exministr dopravy Aleš Řebíček, loni utrpěla ztrátu 63 milionů korun. Naposledy byla firma v minusu v roce 1999, kdy měla ztrátu 22,4 milionu korun. Předloni firma díky prodeji dceřiné společnosti hospodařila s rekordním ziskem 430 milionů korun.

Informoval o tom server Týden.cz. V loňském roce výnosy Viamontu činily 708,6 milionu korun, náklady byly 771,7 milionu Kč. Ještě v polovině minulého roku přitom podnik plánoval mírný zisk ve výši 19,6 milionu při výkonech 392,1 milionu korun.

Už v polovině minulého roku ale na společnost dolehla recese. "Zakázek je méně a konkurenční boj se přiostřuje," uvedl v té době předseda představenstva Viamontu Luděk Peleška.

Za rekordní zisk 430 milionů v roce 2008 však Viamont vděčil tomu, že prodal svou dceřinou společnost Viamont Cargo firmě OKD Doprava, kterou spoluvlastní finančník Zdeněk Bakala. Zisk tehdy přesáhl součet všech výdělků společnosti za ostatní roky její existence.

Na rekordním zisku podle serveru vydělal i exministr dopravy Aleš Řebíček, který v minulosti vlastnil třetinový podíl ve Viamontu. V roce 2008 tak inkasoval za své akcie 217,5 milionu korun a o rok dříve čtyřicet milionů.

Za získané peníze si bývalý ministr pořídil například parcely v Toskánsku za 126,4 milionu a za deset milionů byt v Dubaji. Skupina Viamont se nyní podle dostupných informací rozprodává.

Antimonopolní úřad totiž schválil prodej polovičního podílu ve společnosti Viamont DSP rakouskému Strabagu. Viamont DSP přitom vlastnila ústecká firma Viamont napůl právě se Strabagem, který tak získá možnost Viamont DSP zcela ovládnout. Antimonopolní úřad zároveň povolil Inženýrským a dopravním stavbám Olomouc získat 79,73procentní podíl ve Viamontu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz