27. května 2016 19:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bývalý náměstek ČD vysoudil 13 milionů. Podnik mu musí zaplatit odstupné i s úroky

České dráhy (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy (Ilustrační foto.) | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 v pátek rozhodl, že bývalý personální náměstek Českých drah Milan Ruttner má nárok i na zbytek odstupného 2,2 milionu korun. Už v prosinci 2014 mu pražský městský soud přiznal 6,5 milionu korun.

Podle serveru Aktuálně.cz se tak odstupné i s úroky vyšplhá na třináct milionů korun.

Ruttner nastoupil do Českých drah za ředitele Petra Žaludy v roce 2008, předtím působil v Citibank. S Žaludou podepsal manažerskou smlouvu, jejíž sporný dodatek stanovil, že pokud náměstek ve funkci vydrží déle než rok, vznikne mu nárok na jednorázové vyplacení částky vypočítané podle sjednaného vzorce. Ruttner se funkce vzdal po dvanácti měsících a třináct dnech a požadoval odstupné 8,7 milionu korun. České dráhy mu však „zlatý padák“ odmítly vyplatit.

Podle firmy je výše odstupného nemravná, a to zvláště za situace, kdy podnik za rok 2008 vykázal konsolidovanou provozní ztrátu 5,3 miliardy korun. Ruttner podle drah „neučinil nic, čím by byl přínosem pro hospodaření“, naopak na ztrátě prý měly největší podíl personální náklady.

Kauza Ruttnerova odstupného měla poměrně spletitý vývoj. Obvodní soud pro Prahu 1 dvakrát nařídil Českým drahám, aby peníze vyplatily, Městský soud v Praze verdikt pokaždé zrušil. Poprvé zasáhl z procesních důvodů, podruhé kvůli nesouhlasu s právním názorem soudu prvního stupně. Ruttner podal dovolání a Nejvyšší soud se v září 2014 postavil na jeho stranu, když věc vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. Manažer podle něj postupoval v souladu se zákonem a hospodářskou ztrátu drah mu nelze klást za vinu.

V prosinci 2014 přiznal městský soud pravomocně Ruttnerovi 6,5 milionu korun. Spor o zbylých 2,2 milionu korun vrátil obvodnímu soudu k dalšímu projednání. Dráhy totiž tvrdí, že takto vysokou škodu jim manažer způsobil uzavřením nevýhodných smluv, a že by se tedy tato částka měla od odstupného odečíst.

Podle pátečního rozhodnutí soudu byl ale Ruttner zmocněn k tomu, aby sám uzavíral konkurenční doložky se svými podřízenými. „Pokud žalobce měl za to, že sjednání konkurenční doložky bylo neplatné, měl to již tehdy uplatnit,“ uvedla soudkyně Jaroslava Novotná.

Pokud i tento její verdikt opět potvrdí městský soud, tak České dráhy budou muset i s úroky a náklady řízení vyplatit další skoro čtyři miliony, uzavírá server.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!