26. března 2009 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bývalý obchodní dům Ještěd mizí v prach

Do bývalého libereckého obchodního domu Ještěd se zakously bagry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do bývalého libereckého obchodního domu Ještěd se zakously bagry. | foto: ČTK

LIBEREC Za nevelkého zájmu Liberečanů začala v úterý ráno v Liberci demolice obchodního domu Tesco, postaveného před více než 30 lety podle návrhu známých architektů Karla Hubáčka a Miroslava Masáka. Názory na stavbu se různí, jedni ji považovali za hrůzu, jiní za architektonický skvost. Hubáček je zároveň i autorem oslavované dominanty Liberce - horského hotelu Ještěd. Do konce května by měl starý objekt zmizet a na jeho místě se postaví nákupní centrum Forum.

Otevřeno by mělo být na podzim příštího roku, řekl dnes novinářům manažer projektu Radek Hlaváček ze společnosti Multi Development. Do železobetonových zdí se zakously bagry a postupně začaly strhávat zdi bývalého pavilonu C.

Do bývalého libereckého obchodního domu Ještěd se zakously bagry.Názory na demolici domu, který patřil k výrazným stavbám města, se různí. Někteří z přihlížejících dnes jen poznamenali: "Konečně ta hrůza zmizí". Jiní nostalgicky vzpomínali, jak tam chodili nakupovat nebo do bufetu Kotelna na sekanou.


Hrůza či unikát?

Skupina architektů se snažila stavbu pro její ojedinělou architekturu před demolicí zachránit a neúspěšně žádala o její prohlášení technickou památkou. Spoluautor projektu Miroslav Masák před dvěma lety ČTK řekl, že stavba odpovídá době, ve které vznikla, a kdyby obchodní dům projektoval dnes, vypadal by jinak.

Obchodní dům Ještěd v Liberci v době své největší slávy v 80.letech.Podle proděkana liberecké fakulty architektury Jiřího Suchomela je demolice obchodního domu hloupost. "Nemělo se to stát, je to ojedinělá stavba své doby a jeden z mála projevů strukturalistické architektury," řekl dnes ČTK Suchomel, který usiloval o zapsání obchodního domu na seznam památek.

Tesco bylo podle něj jedinečnou stavbou, vymykalo se barevností i použitým obkladovým materiálem. "Budova se stala jedním z poznávacích znaků Liberce a patřila k významným projevům československé poválečné architektury," vysvětlil architekt. I v současné době podle něho měla stavba svou hodnotu, ale musela ustoupit necitlivé komerci.

Průsaky vody
Obchodní dům, který původně nesl název Ještěd, byl postaven na konci 70.let minulého století jako sdružený obchodní dům. Stavěl se po etapách a měl být podle původního záměru základem zástavby pokračující až k dnešnímu nádraží městské dopravy stejně jako nové nákupní centrum Forum.
Obchodní dům Ještěd v Liberci už jako Tesco.

Ještěd tvořily tři budovy, což v posledních letech komplikovalo zavážení zboží i pohyb zákazníků, kterých týdně bylo kolem 100.000. "Také náklady na provoz byly obrovské, jedním z důvodů byla i nutnost čerpat podzemní vodu, podzemí obchodního domu je totiž pod úrovní nedaleké Nisy," poznamenal Hlaváček.

Dodal, že s uzavřením obchodního domu se čerpání vody zastavilo, stavbaři ho ale museli znovu obnovit, aby podzemí nezaplavovala voda.

nev, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...