4. srpna 2017 22:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Nejvíce nenáviděného muže USA‘ čeká vězení. Podvedl investory, hrozí mu 20 let

Martin Shkreli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Shkreli | foto: ČTK

NEW YORK Bývalý šéf farmaceutické firmy Martin Shkreli byl uznán vinným z podvodu. Čtyřiatřicetiletý Shkreli byl obviněn z toho, že podvedl investory ve svých investičních fondech a okrádal svoji bývalou farmaceutickou firmu Retrophin, aby financemi z této firmy vyplatil investorům zpět peníze.

Porotci shledali Shkreliho vinným ve třech z osmi bodů obžaloby, v pěti ho osvobodili. Obviněn byl z podvodů s cennými papíry, ze spiknutí za účelem spáchání podvodů s cennými papíry a ze spiknutí za účelem spáchání finančního podvodu za využití informační technologie. Hrozí mu až dvacetileté vězení.

Ještě před procesem se Shkreli stal známý tím, že v roce 2015 jako generální ředitel Turing Pharmaceuticals zvýšil cenu léku na léčbu infekcí Daraprim o 5000 procent. To vyvolalo pobouření mezi americkými zákonodárci a pacienty a od médií si vysloužil přezdívku ‚nejvíce nenáviděný muž USA‘.

Obviněný Martin Shkreli stanul u soudu. Byl obviněn ve třech  z osmi bodů...
Obviněný Martin Shkreli stanul u soudu. Byl obviněn ve třech  z osmi bodů...

Prokurátoři Shkreliho obvinili z toho, že v letech 2009 až 2014 lhal investorům fondů MSMB, přišel o jejich peníze a vyplatil jim je zpět hotovostí a akciemi zpronevěřenými z Retrophinu, napsaly agentury AP a Reuters.

ČTK, Lidovky.cz