26. října 2011 16:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bývalý top manažer banky Goldman Sachs se vzdal FBI

Sídlo Goldman Sachs | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Goldman Sachs | foto: Reuters

NEW YORK Bývalý vysoký manažer americké investiční banky Goldman Sachs Rajan Gupta se vzdal agentům Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI). Gupta byl na jaře obviněn v případu masivního zneužívání neveřejných informací v hedgeovém fondu Galleon. Z banky vynášel důležité informace, o kterých ostatní investoři nevěděli, čímž pomohl vydělat lidem z Galleonu.

Informuje o tom agentura AP. Americká komise pro cenné papíry (SEC) proti Guptovi vznesla obvinění už v březnu. Komise tehdy uvedla, že v době, kdy vrcholila globální finanční krize, od Gupty získával privilegované informace miliardář a zakladatel Galleonu Raj Rajaratnam.

Čtěte více, jak dopadl Raj Rajaratnam

Ten se stal ústřední postavou celého vyšetřování a nedávno byl odsouzen k 11 letům vězení. Guptovi právníci na obvinění klienta odpověděli protiútokem. Burzovní komisi obvinili, že otevřela vadný případ, který z velké části vychází jen z domněnek a nedostatku důkazů.

Gupta, který se narodil v Indii a má diplom z Harvardovy univerzity, byl v minulosti členem správní rady několika věhlasných společností, například Procter & Gamble nebo American Airlines. AP rovněž připomíná, že Gupta byl i hostem na první státní večeři prezidenta Baracka Obamy.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!