13. září 2016 20:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Barroso viní eurokomisi z diskriminace

José Manuel Barroso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy José Manuel Barroso | foto: Reuters

České Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) včera se zpožděním uvítalo srpnové stanovisko evropského sdružení telekomunikačních regulátorů BEREC. Podle něj je nepřípustné, aby operátoři blokovali internetovou reklamu. Podle předsedy sdružení Jána Simkaniče je dobře, že rozhodnutí přichází v­době, kdy záměr blokovat reklamu na úrovni poskytovatelů připojení zůstal v Česku jen v­rovině úvah.

Měl tím na mysli dřívější vyjádření společnosti O2, která internet bez reklam, respektive jen s vybranými reklamami chtěla nabízet jako zpoplatněnou službu. Inzerenti by tak museli platit operátorovi, což by se členům SPIR, původním názvem Sdružení pro internetovou reklamu, nelíbilo.

V EU nastala poměrně legrační situace. Evropská komise tento týden zahájila vyšetřování svého bývalého předsedy Josého Manuela Barrosa. Prověřuje, zda neporušil etická pravidla, když přijal vysoký post v­americké investiční bance Goldman Sachs. Barroso ale vrací úder: obvinil eurokomisi, v jejímž čele deset let seděl, že se vůči jeho osobě i bance Goldman Sachs chová diskriminačně.

Sazce, která letos oslaví šedesáté­výročí existence, se daří. Objem přijatých sázek do číselných loterií loni meziročně­vzrostl o­13,1 procenta na 8,75­miliardy korun. Tržní podíl Sazky u loterijních her typu Sportky nebo Eurojackpotu, které jsou povolené ministerstvem financí a dají se sázet pouze prostřednictvím terminálové sítě, představují v­Česku zhruba 95­procent.

Národní šampion z Mladé Boleslavy jede. Škoda Auto zvýšila v srpnu meziročně prodej o 14,2 procenta na 80­700 vozů. Za stejné období loňského roku prodala 70 700 aut. Oproti letošnímu červenci prodala automobilka o tři tisíce vozů méně. Například v západní Evropě posílila Škoda Auto o­sedm procent na 29 tisíc prodaných vozů, v Číně o 36,1 procenta na 26 tisíc vozů a v Rusku rostly prodeje o 5,9 procenta na 4600 vozů. Nejvíc tradičně táhne model Octavia.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!