10. března 2017 19:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Bez robotů to v USA nepůjde

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa. | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv z 10. března 2017.

Co miliardář, to názor. Tedy alespoň pokud jde o roboty a skupinku těch nejbohatších a­ nejmocnějších lidí na světě. Zatímco Bill Gates překvapil minulý měsíc nápadem danit roboty a ­jejich práce podobně, jako se dnes daní zaměstnanci, nový americký ministr obchodu Willbur Ross tento týden prohlásil, že tudy cesta nevede. Střízlivě a racionálně poznamenal, že je potřeba se namísto toho zaměřit na rekvalifikaci pracovní síly a nepodkopávat konkurenceschopnost USA.

Zakladatel Microsoftu je sice nejmajetnější obyvatel planety a novopečený ministr má proti němu pakatel – „jen“ 2,5 miliardy dolarů, zato má ale blízko k miliardářskému prezidentovi. A Donald Trump, jak známo, chce vrátit Americe její velikost. Dokonce sám už dříve právě s Gatesem a právě o robotech mluvil, jaké bude mít řešení, ale zatím neřekl, tedy samozřejmě krom obligátních slibů více a lepších pracovních míst.

Škoda Auto hodlá společně s­největší indickou automobilkou Tata Motors vyvíjet platformu pro nový vůz, který by se uplatnil na tamním trhu. Firmy chystají založení strategické aliance pro společně vyvíjené projekty. Vyplývá to z memoranda o porozumění, které včera podepsalo vedení koncernu VW, Škody a Tata Motors. Oznámil to koncern Volkswagen v tiskové zprávě. Předseda představenstva Škody Bernhard Maier již dříve uvedl, že by mělo jít o platformu pod názvem A0 Entry určenou pro malý dostupný vůz zhruba o velikosti Fabie.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.