Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Černý den pro pražskou burzu i BitCoin

Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | foto: Shutterstock

Výběr ekonomických zpráv 3. srpna 2016: Další krádež srazila hodnotu kryptoměny, Komerční banka udělala totéž pro Pražskou burzu, Polsko oslabuje tamní vláda a sudokopytník zase České dráhy.

Brexit zatím nepřinesl razantní odliv finančních ústavů z britské metropole. A co je důležitější, bankéři nijak nespěchají se svým přesunem do kontinentální Evropy. Šéfové HSBC a Societe Generale potvrdili agentuře Bloomberg, že zatím nemají konkrétní plán na stěhování svých sídel v City. To samozřejmě neznamená, že rozhodnutí voličů nepodkopalo pozici evropského finančního centra, nicméně - jak říkají britové - na konci dne to nemusí být tak dramatické.

Bude především záležet, jaké podmínky nakonec vládáa Theresy Mayové, nebo jejich případní nástupci, s lídry EU dohodnou. Klíčové pro investory a finančníky hlavně bude, které části evropského práva budou nadále platit i v Británii a které budou anglický a skotský právní systém nadále pojit s unijním.

Poté co přešla úvodní panika, usadil se prach na trzích a vychladly horké hlavy a začíná se v klidu jednat. Přeci jen, Evropa a celý svět má mnohem více, mnohem horších a aktuálnějších problémů, které musí řešit a ne si přidělávat další.

Komerční banka zaznamenala včera na pražské burze dramatický propad, když během dopoledne její akcie přišly o desetinu hodnoty. Obchodování začínaly na zhruba 981 korunách a nakonec končily na rovných devíti stovkách. Důvodem sešupu je bankou oznámená revize vyplácení dividend. Podle některých analytiků je reakce přehnaná a způsobená nižším objemem obchodování na pražské burze.Jako obvykle naši akcioní analytici říkají zjevné, co všichni ví a nic jiného jim ani nezbývá. Pražská burza je fakticky ve stádiu klinické smrti, objemy, které se na ní točí jsou minimální, všichni sázejí jen na dividendové tituly a to co způsobil jediný titul celému trhu, to prostě jen dokazuje.

Bitcoin se prudce propadl v reakci na zprávu o hackerském útoku. Při něm bylo z jedné z největších burz pro tuto digitální měnu, Bitfinex v Hongkongu, ukradeno 119.756 bitcoinů v hodnotě přes 1,7 miliardy korun. Zpráva oživila vzpomínky na ztráty po kolapsu burzy Mt. Gox před dvěma lety, která byla ve své době největší burzou pro bitcoiny. Bitfinex v úterý pozdě večer oznámil narušení bezpečnosti a zmrazil veškeré uživatelské účty. Bitfinex je třetí největší burzou na světě za OKCoin a BTC China, první dvě však obchodují v čínských jüanech, Bitfinex v dolarech. Po oznámení hodnota bitcoinů klesla o 20 procent z 604 dolarů (14.600 Kč) za bitcoin na 482 dolarů, což byla nejnižší hodnota za dva měsíce.

Alphabet, mateřský koncern Googlu, si do abecedy připíše položku pod písmeno D jako drony. V San Franciscubude testovat donášku s jejich pomocí ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA). Jde o součást podpory bezpilotních letadel.

Polsko začíná ztrácet atraktivitu jako země, kde chtějí investovat zahraniční firmy. Ukázal to průzkum mezi německými společnostmi, které jsou tradičně největšími zahraničními investory v Polsku. Podle něj Polsko v atraktivitě pro firemní investice ve srovnání s dalšími zeměmi ve střední Evropě poprvé po čtyřech letech kleslo na druhou příčku, před něj se dostala Česká republika.

Beran přerušil železniční spojení mezi Karlštejnem a Berounem. Sudokopytník spadl ze skály, strhl trolej a zastavil provoz na frekventované trati. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš neměl o osudu zvířete informace. „Každopádně proti beranům nejsme pojištěni,“ dodal alespoň.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.