Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Černý den pro pražskou burzu i BitCoin

Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | foto: Shutterstock

Výběr ekonomických zpráv 3. srpna 2016: Další krádež srazila hodnotu kryptoměny, Komerční banka udělala totéž pro Pražskou burzu, Polsko oslabuje tamní vláda a sudokopytník zase České dráhy.

Brexit zatím nepřinesl razantní odliv finančních ústavů z britské metropole. A co je důležitější, bankéři nijak nespěchají se svým přesunem do kontinentální Evropy. Šéfové HSBC a Societe Generale potvrdili agentuře Bloomberg, že zatím nemají konkrétní plán na stěhování svých sídel v City. To samozřejmě neznamená, že rozhodnutí voličů nepodkopalo pozici evropského finančního centra, nicméně - jak říkají britové - na konci dne to nemusí být tak dramatické.

Bude především záležet, jaké podmínky nakonec vládáa Theresy Mayové, nebo jejich případní nástupci, s lídry EU dohodnou. Klíčové pro investory a finančníky hlavně bude, které části evropského práva budou nadále platit i v Británii a které budou anglický a skotský právní systém nadále pojit s unijním.

Poté co přešla úvodní panika, usadil se prach na trzích a vychladly horké hlavy a začíná se v klidu jednat. Přeci jen, Evropa a celý svět má mnohem více, mnohem horších a aktuálnějších problémů, které musí řešit a ne si přidělávat další.

Komerční banka zaznamenala včera na pražské burze dramatický propad, když během dopoledne její akcie přišly o desetinu hodnoty. Obchodování začínaly na zhruba 981 korunách a nakonec končily na rovných devíti stovkách. Důvodem sešupu je bankou oznámená revize vyplácení dividend. Podle některých analytiků je reakce přehnaná a způsobená nižším objemem obchodování na pražské burze.Jako obvykle naši akcioní analytici říkají zjevné, co všichni ví a nic jiného jim ani nezbývá. Pražská burza je fakticky ve stádiu klinické smrti, objemy, které se na ní točí jsou minimální, všichni sázejí jen na dividendové tituly a to co způsobil jediný titul celému trhu, to prostě jen dokazuje.

Bitcoin se prudce propadl v reakci na zprávu o hackerském útoku. Při něm bylo z jedné z největších burz pro tuto digitální měnu, Bitfinex v Hongkongu, ukradeno 119.756 bitcoinů v hodnotě přes 1,7 miliardy korun. Zpráva oživila vzpomínky na ztráty po kolapsu burzy Mt. Gox před dvěma lety, která byla ve své době největší burzou pro bitcoiny. Bitfinex v úterý pozdě večer oznámil narušení bezpečnosti a zmrazil veškeré uživatelské účty. Bitfinex je třetí největší burzou na světě za OKCoin a BTC China, první dvě však obchodují v čínských jüanech, Bitfinex v dolarech. Po oznámení hodnota bitcoinů klesla o 20 procent z 604 dolarů (14.600 Kč) za bitcoin na 482 dolarů, což byla nejnižší hodnota za dva měsíce.

Alphabet, mateřský koncern Googlu, si do abecedy připíše položku pod písmeno D jako drony. V San Franciscubude testovat donášku s jejich pomocí ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA). Jde o součást podpory bezpilotních letadel.

Polsko začíná ztrácet atraktivitu jako země, kde chtějí investovat zahraniční firmy. Ukázal to průzkum mezi německými společnostmi, které jsou tradičně největšími zahraničními investory v Polsku. Podle něj Polsko v atraktivitě pro firemní investice ve srovnání s dalšími zeměmi ve střední Evropě poprvé po čtyřech letech kleslo na druhou příčku, před něj se dostala Česká republika.

Beran přerušil železniční spojení mezi Karlštejnem a Berounem. Sudokopytník spadl ze skály, strhl trolej a zastavil provoz na frekventované trati. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš neměl o osudu zvířete informace. „Každopádně proti beranům nejsme pojištěni,“ dodal alespoň.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!