Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Chytřejší metro, propad exportu a bankovní účty pod dohledem

Stanice pražského metra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice pražského metra. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Výběr zpráv 6. září 2016: Německý tisk spekuluje o budoucnosti T-Mobilu, vznikne registr bankovních účtů, export propadl o 6 miliard, ropa opět padá a metro v Praze ochytří.

Mateřský koncern největšího českého operátora T-Mobile prý uvažuje o propouštění. Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom prý zvažuje rušení tisíců míst u našich sousedů, ale co především další osud svých aktivit ve východní Evropě a Řecku a dokonce možný prodej části divize informačních technologií T-Systems.

Napsal to německý ekonomický list Handelsblatt s odvoláním na nejmenované zdroje informované o nedávném jednání představenstva a dozorčí rady skupiny. Mluvčí společnosti informace popřel.

Bankovní účty budou evidovány v centrálním registru. Předlohu, která má podle vlády pomoci v boji s daňovými úniky nebo s financováním terorismu, podepsal prezident Miloš Zeman. Registr, který povede Česká národní banka, nebude obsahovat údaje o zůstatcích na kontech. Na vstupy do evidence bude podle návrhu zákona dohlížet sněmovní komise.

Bilance zahraničního obchodu Česka skončila v červenci ve schodku 1,5 miliardy korun. O rok dříve přitom byla v přebytku 4,4 miliardy korun. Na letošním výsledku se nepříznivě podepsaly celozávodní dovolené hlavně v automobilovém průmyslu a meziročně nižší počet pracovních dnů.

Ceny ropy na světových trzích se dnes vrátily k poklesu, a neudržely se tak na zhruba týdenním maximu, kam vystoupily v pondělí. Za jejich poklesem stojí slábnoucí vyhlídky na bezprostřední kroky těžařských zemí, které by omezily nadbytek suroviny na trhu.

Metro musí nejen dobře a bezpečně fungovat, ale i dobře vypadat. I proto už pražský dopravní podnik s firmou Siemens – která se stará o linku C – řeší, jak zatraktivnit vlaky, které se pomalu dostávají do poloviny své životnosti.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...