26. září 2016 18:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Čína ohrožuje stabilitu světové ekonomiky. Chce oživit těžkopádné státní firmy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

Výběr zpráv 26. září 2016: Výroba letadel v Kunovicích prý zůstane, Paskov se uzavře až v květnu 2017 a cena ropy před jednáním OPEC roste.

Výroba letadel L-410 v kunovickém závodu Aircaraft Industries zůstane zachována. Po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) to přislíbili majitelé společnosti. Kvůli zvažovanému přesunu výroby do Ruska v závodě odbory držely stávkovou pohotovost. Minulý pátek ji odvolaly poté, co společnost uhradila zaměstnancům benefity.

Důl Paskov na Frýdecko-Místecku nebude možné zavřít dříve než k 1. květnu 2017. Dřív se to nedá stihnout kvůli splnění legislativních požadavků. O uzavření ztrátového Dolu Paskov už se mluví tři roky, společnost OKD počátkem letošního roku uvedla, že by ho chtěla zavřít na konci roku 2016. Oficiální rozhodnutí ale zatím ještě nepadlo.

Čína zřídila nový fond s majetkem 350 miliard jüanů, v přepočtu 1,3 bilionu korun, který bude mít na starosti restrukturalizaci čínských státních podniků. Fond, který vzniká v době, kdy druhá největší ekonomika světa prochází nejvýznamnější transformací za posledních 20 let, bude spravovat státní komise pro dohled nad státním majetkem SASAC. Peking učinil z reformy těžkopádných a většinou nekonkurenceschopných státních podniků prioritu. Počáteční kapitál 131 miliard jüanů poskytne fondu deset státních podniků.

Největší hrozbou pro světovou ekonomiku je nyní riziko prudkého útlumu v Číně. V rozhovoru s BBC to řekl bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kenneth Rogoff. Čínská ekonomika podle něj zpomaluje výrazněji, než se ukazuje v oficiálních údajích, a u jednoho z motorů světové ekonomiky nelze vyloučit ani kalamitu v podobě „tvrdého přistání“.

Ceny ropy rostou. Přední světoví producenti ropy se mají setkat tento týden v Alžírsku, trh je velmi nervózní z výsledku jednání a nestabilita na ropném trhu je nejvyšší od dubnového setkání předních světových producentů ropy v Kataru.

Jan Klesla, ČTK
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky