1. srpna 2016 18:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Elon Musk i Verizon (opět) na nákupech a Praha slibuje

Automobilka Tesla představila nový model X. Na snímku šéf firmy Elon Musk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Tesla představila nový model X. Na snímku šéf firmy Elon Musk. | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 1. srpna 2016: Tesla koupila Solar City, Pražská MHD půjde zaplatit kartou,

Tesla kupuje výrobce solárních panelů SolarCity. Americký výrobce elektrických automobilů zaplatí v přepočtu 63 miliard korun a sloučená firma bude pod jednou značkou prodávat elektromobily i solární a bateriové systémy. Převzetí SolarCity je součástí dlouhodobé strategie Tesly, jejíž další detaily nedávno představil její zakladatel a generální ředitel Elon Musk. Ten by chtěl z Tesly firmu s kompletní nabídkou zařízení pro život s minimálními nebo nulovými emisemi uhlíku. Sám je zároveň předsedou správní rady SolarCity a největším akcionářem obou firem. Známý vizionář tak ukayuje, že to s naší elektrickou budoucností myslí opravdu vážně, i když mnozí tvrdí, že je to spíše krok pro uklidnění investorů. Musk ale třeba nakonec opravdu dostane lidstvo nejen na jiné planety s raketami SpaceX, možná se mu dokonce podaří zachránit i tu naši stávající.

Verizon je také při chuti. Americká telekomunikační společnost koupí poskytovatele softwaru pro správu vozového parku Fleetmatics Group za zhruba v přepočtu 58 miliard korun. Je to přitom za týden už druhá větší akvizice poté, co minulé pondělí oznámila, že za 4,8 miliardy dolarů převezme hlavní aktivity slavné internetové společnosti Yahoo.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) prohlásila, že do dvou let by mohli cestující platit bezkontaktní platební kartou v celé pražské MHD. V hlavním městě se taková zdánlivá drobnost bohužel zatím zdá na úrovní vizí Elona Muska.

Ministr Dan Ťok poslal do Bruselu stížnost na arbitráž Českých drah a Škody Transportation. Ministerstvo dopravy poslalo na konci června k Evropské komisi stížnost na verdikt arbitrážního soudu, který loni dopravci nařídil vyplatit firmě 1,2 miliardy korun.

Ministerstvo zemědělství rozdělilo v letech 2007 až 2014 na dotacích určených na vzdělávání a poradenství 1,4 miliardy korun, ačkoli nemělo představu, čeho chce podporou dosáhnout. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Ministerstvo pod vedením nynějšího ministra Mariana Jurečky uvedlo, že do zděděných projektů už nemohlo zasáhnout, chystá ale zásadní reformu poradenského systému.

Čínská CEFC kupuje pětihvězdičkový hotel Mandarin Oriental v Praze na Malé Straně, vybudovaný z bývalého dominikánského kláštera. Firmě už v metropoli patří další pětihvězdičkový hotel Le Palais Art Hotel, transakci tak posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Porsche SE, holding, který je hlavním akcionářem německého automobilového koncernu Volkswagen, zaznamenal v prvním pololetí meziročnípropad čistého zisku o 41 procent na 980 milionů eur (zhruba 26,5 miliardy korun). Výsledky holdingu odrážejí pokles zisku Volkswagenu, za kterým stojí náklady spojené s emisním skandálem.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky