27. července 2016 19:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Evropská komise nechce na Španělsko a Portugalsko uvalit sankce

Evropská komise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská komise. | foto: Shutterstock

PRAHA Evropská komise doporučuje neuvalit na Španělsko a Portugalsko sankce, protože obě země stále čelí těžkým ekonomickým překážkám. Očekávalo se, že Komise ve středu poprvé pokuty za nedodržování rozpočtových pravidel uvalí.

Španělský schodek činil loni 5,1 procenta HDP místo požadovaných 4,2 procenta a je velmi nepravděpodobné, že letos dosáhne stanoveného cíle snížit schodek na 2,8 procenta HDP. Podobně Portugalsko nedosáhlo loni na stanovený schodek 2,5 procenta HDP a skončilo s deficitem 4,4 procenta.

„Jde v první řadě o budoucnost. Španělsko a Portugalsko stále čelí náročným úkolům. Obě země musejí vrátit svou rozpočtovou politiku na původní dráhu a posílit snahy o strukturální reformy,“ řekl Dombrovskis. Madrid i Lisabon se podle něj nyní v žádosti o snížení pokuty právě k tomuto zavázaly a komise proto bude sledovat, jaká z toho budou plynout konkrétní opatření. V obou zemích Pyrenejského poloostrova je navíc stále velmi složitá vnitropolitická situace.

Rozhodnutí mohou ještě zvrátit ministři financí jednotlivých členských zemí. Můžeme se tak těšit na tradiční přehlídku falešné morálky ve stylu „dluhy jsou zlo“. Málokdo už dodá, že konkrétně Španělsko a Portugalsko trpí především kvůli nerovnostem v rámci eurozóny, nikoliv díky nezodpovědné rozpočtové politice.

Turecký puč se už dotýká i českých byznysmenů. Řeč je o jedné z největších akcí, totiž výstavbu turecké elektrárny YunusEmre, kterou provádí ostravská skupina Vítkovice. Ve hře je však i dvanáctimiliardová půjčka od státní České exportní banky, která na elektrárnu poskytla úvěr.

Turecká vláda v rámci probíhajících čistek zatkla manažery a majitele turecké energetické firmy Adularya, pro kterou Vítkovice elektrárnu staví. Situaci už řeší tuzemské ministerstvo zahraničí. Pro miliardáře Jana Světlíka jde o více než nemilou zprávu. Skupina už delší dobu bojuje s poměrně vysokým zadlužením a konkrétně projekt Adularya je pro ni v mnoha ohledech klíčový. Doufejme, že Moravskoslezský region nečeká po krachu OKD další pohroma.

plhTomáš Plhoň

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?