14. září 2016 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Geneticky modifikovaná fúze je hotova

V laboratoři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Německý farmaceutický gigant Bayer převezme americkou agrochemickou společnost Monsanto. Vyjednávání trvala několik měsíců, během kterých Monsanto německou nabídku několikrát odmítlo. Bayer však teď zvýšil cenu na 128 dolarů za akcii. To znamená, že hodnota kupované společnosti činí asi 65 miliard dolarů. V minulosti přitom Američané nabídku na převzetí odmítli jako nedostatečnou.

Teď už bude záležet jen na vůli úřadů. Pokud regulační Bayer se dohodl na převzetí Monsanta za 66 miliard dolarů úřady koupi schválí, spojením obou firem by vznikl největší světový dodavatel osiv a zemědělské chemie. Pro Němce to pak znamená ještě jedno prvenství: jde o největší zahraniční akvizici německé firmy vůbec.

Vypnuli proud

Polostátní společnost ČEZ opět odložila termín připojení druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Ten po odstávce dlouhé 95 dní dodával elektřinu jen zhruba den do 7. září. ČEZ posunul jeho opětovné spuštění z 21. září na 1. října. Mimo provoz jsou tak oba bloky elektrárny, na prvním bloku trvá od 26. srpna plánovaná odstávka kvůli výměně paliva. Tratit na tom může hlavně ČEZ. Podle analytiků to může negativně ovlivnit cenu akcií společnosti.

Tuzemští vinaři letos vyprodukují méně lahodného moku

Letošní výroba vína kvůli jarním mrazům klesne oproti desetiletému průměru o deset procent. Vinaři podle prvních odhadů Svazu vinařů vyrobí asi půl milionu hektolitrů vína. Ve srovnání s rokem 2015 to znamená pokles asi o 200 tisíc hektolitrů. Tak snad bude napřesrok líp!

Testy Uberu

Společnost Uber, která provozuje po celém světě alternativní taxislužbu, včera zahájila v americkém Pittsburghu testování přepravy pasažérů pomocí aut bez řidiče. Bez řidiče to ale ve skutečnosti úplně nebude. V autech budou sedět i lidé od Uberu, aby v případě potřeby zasáhli. Ani prvenství Uber nezískal. O několik týdnů ho předběhla singapurská společnost nuTonomy, která jako první na světě začala koncem srpna nabízet testovací jízdy v šesti samořídicích taxících.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!