31. srpna 2016 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Google bude sdílet i vaše auto a nechtěná ruská posila

Google představil plně automatizované automobily | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google představil plně automatizované automobily | foto: Reprofoto

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 31. srpna 2016: Google jde proti Uberu, další Světlíkova firma v insolvenci, ministr Ťok nechtěl ruskou manažerku a zemřel otec Jumbo Jetu - Boeingu 747.

Google se chystá ve Spojených státech rozšířit svůj program pro sdílení vozidel. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ). Internetová jednička, která je součástí konglomerátu Alphabet, by tak vstoupila na silně rostoucí, avšak tvrdě konkurenční trh s alternativními taxislužbami, které vládne nejslavnější Uber a konkurenční Lyft.

Pilotní program pro sdílenou jízdu zahájil Google v květnu v oblasti svého kalifornského ústředí. Několik tisíc pracovníků z konkrétních firem tak může využívat aplikaci Waze, která funguje u nás jen jako navigace s online ověřováním stavu dopravy a hledáním nejrychlejší cesty. V rozšířené verzi ale také uživatele propojí s dojíždějícími kolegy. Tuto službu Google hodlá podle zpráv na podzim zpřístupnit všem uživatelům této aplikace v oblasti San Franciska. Zajímavé to pak může být především v souvislosti s chystanými samořiditelnými auty, která jsou pro sdílení jako dělaná.

Vítkovice Envi, další firmu z koncernu miliardáře Jana Světlíka, poslal ostravský soud do úpadku. Firma, která vyrábí nádrže, zaměstnává 100 lidí a dluží 155 milionů korun. Jde o dceřinou společnost firmy Vítkovice Power Engineering, která už v úpadku je. Soud povolil řešení úpadku Vítkovice Envi reorganizací, jak o to firma požádala. Byl také ustanoven prozatímní věřitelský výbor. Jeho členy jsou Komerční banka, Wetag Invest a Biesterfeld Silcom.

ČD Logistics, železniční firma s většinovým podílem státu, byla blízko zajímavé posile. Do nejvyššího vedení měla namířeno zkušená manažerka Liliana Krutonogová, která mimo jiné působila jako poradkyně na ruském ministerstvu dopravy. Plán ale v úterý zkrachoval. Vliv na to měl zřejmě i negativní postoj ministra dopravy Dana Ťoka.

Joe Sutter, konstruktér boeingu 747.

Joe Sutter, konstruktér boeingu 747.

Otec Jumbo Jetu, neboli slavného dopravního letadla Boeing 747 Joe Sutter, zemřel ve věku 95. Letoun se v polovině 60. let minulého století proslavil díky své mohutnosti a Inspirací mu byl známý slon Jumbo. Kromě Boeingu 747 pracoval Sutter i na dalších významných projektech, včetně modelů letadel 737 a 707. A jeho „stopa“ je patrná i na dalších modelech 757 a 767 z osmdesátých let.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky