Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Google chce Twitter, Čína expanduje a většina e-shopů porušuje zákon

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Výběr zpráv 23. září: Čínské investice ve světě předčily domácí, Babiš koupil polikliniku, v Česku přibývá turistů a nových aut, internetové obchody klamou zákazníky, investiční bankéři jsou v krizi a Chianti slaví výročí.

Twitter by už brzy mohl dostat oficiální nabídku na převzetí, zájem projevilo několik velkých technologických podniků. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedl server finanční televize CNBC. Cena akcií Twitteru po zprávě vzrostla o více než 15 procent. Mezi potenciální zájemce patří Google či technologická společnost Salesforce. Podle jednoho ze zdrojů nabírají jednání na intenzitě a mohla by ještě do konce roku vyústit v dohodu o převzetí. Vedení Twitteru by prý dohody rádo dosáhlo.

Největší česká retailová banka chystá výrazné změny. Do dvou let by Česká spořitelna chtěla mimo jiné ušetřit miliardu korun. Zároveň věří, že bude u klientů populárnější. Její šéf Tomáš Salomon však zároveň přiznává, že banka v současné době nabízí i to, co klient nepotřebuje.

Čínské společnosti zřejmě loni poprvé investovaly více peněz v zahraničí, než kolik investovaly zahraniční společnosti v Číně, uvedla BBC. Podle údajů zveřejněných v tomto týdnu zahraniční investice Číny loni vzrostly o 18,3 procenta na rekordních 145 miliard dolarů, přes 3,5 bilionu korun. Zahraniční investice v zemi přitom činily 135,6 miliardy dolarů.

Fond Hartenberg, přes který investuje své peníze šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, získal 70procentní podíl v Poliklinice Modřany. V této druhé největší poliklinice v Praze působí téměř sto lékařů a poliklinika zajišťuje péči pro oblast zhruba se 60 000 obyvateli. Cenu obchodu zástupci fondu nesdělili, pouze uvedli, že do modernizace polikliniky zamíří desítky milionů korun.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a společnost Staroak Limited miliardáře Jiřího Šmejce dokončily prodej 26 milionů akcií společnosti Polymetal International. V ruském těžaři drahých kovů tak prodaly šestiprocentní podíl, jeho celková cena se blíží osmi miliardám korun. Po vypořádání transakce bude PPF vlastnit 12,9 procenta, Staroak 1,5 procenta. Některé akcie Polymetalu koupí skupina ICT Group podnikatele Alexandra Nesise.

Do Česka přijelo v prvním pololetí 13,6 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o zhruba deset procent víc. V tuzemských hotelech, penzionech, kempech a soukromí se ubytovalo v prvních šesti měsících roku 5,3 milionu turistů. Jednodenních návštěvníků z ciziny přijelo 7,1 milionu. Mimo to přes ČR projíždělo 1,2 milionu turistů uvedla agentura CzechTourism.

Prodej nových osobních aut letos vzroste zhruba o deset procent na rekordních 255 000 až 260 000 vozů. Odhaduje to Svaz dovozců automobilů a zvýšil tak svůj odhad ze začátku roku, kdy předpovídal letošní prodej kolem 250 000 aut.

Více než 85 procent internetových obchodů porušuje zákon o ochraně spotřebitele. Většina z nich používá nekalé a klamavé obchodní praktiky informovala Česká obchodní inspekce (ČOI). Její inspektoři ve druhém čtvrtletí provedli 317 kontrol e-shopů, porušení předpisů zjistili ve 272 případech. Celkem uložili pokuty za téměř 1,5 milionu korun. Obchody často neposkytují zákonem stanovené informace, případně poskytují neúplné nebo zavádějící údaje, které mohou zákazníka při rozhodování ovlivnit.

Příjmy 12 předních světových investičních bank v první polovině letošního roku klesly o 15 procent. Banky tak vykázaly nejhorší výkon za první pololetí od finanční krize v roce 2008. Největší investiční bankou zůstala JPMorgan, z pětice největších bank však vypadla Deutsche Bank, a prvních pět největších investičních bank je z USA.

Přesně před 300 lety, 24. září 1716, rozhodl toskánský velkovévoda Cosimo III. Medicejský, aby byly některé oblasti používány pro pěstování červeného vína Chianti. Dnes jde o rozsáhlé území Toskánska, provincie Arezzo, Florencie, Pisa, Prato, Pistoia a Siena.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!