4. prosince 2016 19:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Kde je naše produktivita a vyšší mzdy?

Dělník při práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník při práci. | foto: Shutterstock

V české továrně se zboží vyrobí, zabalí, naloží a odveze jen kousek za hranice. Tam jej pouze přeštítkují a pošlou klidně zase zpátky, ovšem za dvojnásobnou cenu. Jednoduchý systém zahraničních firem, o kterém se mluví raději jen polohlasem, je řešením záhady nízké produktivity českých zaměstnanců a jejich nízkých platů.

Že je přitom český dělník dobrý dělník, se překvapivě v nedělní televizní debatě shodl jak odborový předák Josef Středula, tak i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Příčinou je právě to, že jsme dle jejich slov levnou, subdodavatelskou ekonomikou. Pánové se sice neshodnou na řešení, třeba zvyšování minimální mzdy, ale je dobře, že se o odlivu marží mluví konečně nahlas. Zvlášť když dnes statistici oznámí aktuální čísla růstu mezd a podle analytiků budou opět pěkná.

Přes rekordní růst ekonomiky a nejnižší nezaměstnanost v EU dvě třetiny českých zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. A co, hůř na­výdaje spojené s Vánoci si letos musí půjčit 1,2 milionu lidí. Z nich 12,5 procenta je nyní dokonce v exekuci.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz