Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Když bankéři ztrácejí optimismus

Výpis z účtu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výpis z účtu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vždy to byly jen drobné náznaky, malé zprávy, kterým málokdo věnoval pozornost. Před deseti lety se tak nějak nenápadně, pokradmu a bez povšimnutí projevovaly první známky nadcházející krize, která explodovala naplno až o rok později. Dnes není důvod se hned strašit něčím jako pád Lehman Brothers, určité náznaky recese se ale přece jen objevují.

Třeba podle analýzy listu The Financial Times, který se zaměřil na data sledovaná agenturou Bloomberg, topmanažeři největších bank na Wall Street letos rekordně prodávají akcie svých firem. Důvodů může být celá řada: od nástupu Donalda Trumpa k moci a obav z regulace akcií přes strach z globální nejistoty až po očekávání poklesu hospodářství.

Pokud ale šéfové šestice největších finančních domů JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, Goldman Sachs a Morgan Stanley preferují raději hotovost, něco na tom bude. Růst nemůže trvat věčně a finančníci si lépe než běžní lidé i­podnikatelé uvědomují, že zákony ekonomického cyklu a střídání lepších a­horších časů jsou neměnné.

O bankéřích platí, že jejich nejcennější komoditou nejsou peníze, ale informace. Stejně jako že se nelze moc orientovat podle toho, co se svou pověstnou opatrností finančníci říkají, ale co dělají. Pokud tedy ti největší z nich prodávají, buď se skutečně jen bojí a nevěří si, nebo se dá naopak očekávat, že chtějí mít připravené peníze, protože budou brzy nakupovat.

A samozřejmě že výhodně, jak jinak. V dobrých dobách se však levně neprodává, takže ti nejchytřejší nakupují, když ostatní prodávají, jak s oblibou říká legendární investor Warren Buffet. Která z těchto dvou variant je v­případě nejdravějších finančních žraloků pravděpodobnější, už si asi každý odpoví sám.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!