Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
27. srpna 2017 19:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Když bankéři ztrácejí optimismus

Výpis z účtu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výpis z účtu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vždy to byly jen drobné náznaky, malé zprávy, kterým málokdo věnoval pozornost. Před deseti lety se tak nějak nenápadně, pokradmu a bez povšimnutí projevovaly první známky nadcházející krize, která explodovala naplno až o rok později. Dnes není důvod se hned strašit něčím jako pád Lehman Brothers, určité náznaky recese se ale přece jen objevují.

Třeba podle analýzy listu The Financial Times, který se zaměřil na data sledovaná agenturou Bloomberg, topmanažeři největších bank na Wall Street letos rekordně prodávají akcie svých firem. Důvodů může být celá řada: od nástupu Donalda Trumpa k moci a obav z regulace akcií přes strach z globální nejistoty až po očekávání poklesu hospodářství.

Pokud ale šéfové šestice největších finančních domů JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, Goldman Sachs a Morgan Stanley preferují raději hotovost, něco na tom bude. Růst nemůže trvat věčně a finančníci si lépe než běžní lidé i­podnikatelé uvědomují, že zákony ekonomického cyklu a střídání lepších a­horších časů jsou neměnné.

O bankéřích platí, že jejich nejcennější komoditou nejsou peníze, ale informace. Stejně jako že se nelze moc orientovat podle toho, co se svou pověstnou opatrností finančníci říkají, ale co dělají. Pokud tedy ti největší z nich prodávají, buď se skutečně jen bojí a nevěří si, nebo se dá naopak očekávat, že chtějí mít připravené peníze, protože budou brzy nakupovat.

A samozřejmě že výhodně, jak jinak. V dobrých dobách se však levně neprodává, takže ti nejchytřejší nakupují, když ostatní prodávají, jak s oblibou říká legendární investor Warren Buffet. Která z těchto dvou variant je v­případě nejdravějších finančních žraloků pravděpodobnější, už si asi každý odpoví sám.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!