2. prosince 2016 21:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Konec roamingu v EU se blíží

Mobilní telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Oproti odhadům České národní banky ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla o 0,6 procentního bodu pomaleji meziročně i mezičtvrtletně. Aktuální čísla včera oznámil ředitel sekce měnové Tomáš Holub s­tím, že HDP ve třetím kvartále dle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stoupl meziročně o 1,9 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o­0,2 procenta. Podle prognózy ČNB domácí ekonomika letos zpomalí růst na 2,8 procenta z­loňských 4,5 procenta.

Členské země EU včera dohodly stropy na velkoobchodní poplatky za roaming, jež mají začít platit od června 2017. O­tomto „velkoobchodním“ aspektu konce roamingových plateb v­EU tak nyní mohou začít vyjednávání s Evropským parlamentem. Už letos na jaře se poplatky za mobilní hovory z­jiné země Unie snížily, v­červnu mají zmizet de facto úplně. Potěší to jistě všechny kromě operátorů.

Istanbulská burza se rozhodla převést veškerá svá peněžní aktiva na turecké liry, aby pomohla zastavit rekordní pád turecké měny vůči americkému dolaru. Bursa Istanbul tak učinila na výzvu prezidenta Recepa Erdogana, který Turky včera vybídl k­převedení úspor v cizích měnách na liry a­nákupu zlata. Finančníci autokrata poslouchají na slovo, vždyť během jeho proslovu za ním zářily verše z koránu přirovnávající zisky z úroků k­posedlosti ďáblem. A s takovými si teď v Turecku umí poradit, jak naznačují informace o čistkách. Turecká lira, která se ve čtvrtek propadla pod 3,5 dolaru, včera večer zase mírně posílila.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!