24. října 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Microsoft zdraží Britům Windows a zákazníci žalují Samsung

Samsung Galaxy Note 7 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung Galaxy Note 7 | foto: ČTK

PRAHA Výběr zpráv 24. října 2016: Bankéři opouštějí Londýn, benzin zdražuje a konec ruské banky ERB

Průměrná cena benzinu vytrvale roste a ve třech krajích už překonala hranici 30 korun. Tolik stál v Česku litr Naturalu 95 naposledy před rokem. Nejdražší pumpy se tak podle databáze kartové společnosti CCS, která ceny denně sleduje, nacházejí v Praze, Plzeňském kraji a hlavně na Vysočině, kde některé pumpy na dálnici D1 nabízejí benzin až za 33,4 koruny.

Česká národní banka odejmula ERB Bank povolení k činnosti. Hlavními důvody byly nefunkční řídící a kontrolní systém banky a nákup dluhopisů v rozporu s právními předpisy. Rozhodnutí nabylo v pondělí právní moci. V návaznosti na to ČNB podá soudu návrh na jmenování likvidátora ERB Bank.

Velké mezinárodní banky se připravují na přesun části svých operací z Británie. A to už na počátku příštího roku. Oproti dřívějším klidným vyjádřením jde o následek nejistoty, jaké budou další vztahy Británie s Evropskou unií. Uvedl to šéf Britské bankovní asociace (BBA) Anthony Browne. Veřejná a politická debata podle Browna nabírá špatný směr a firmy nemohou čekat do poslední chvíle. Tolik k dosavadnímu výkonu Theresy Mayové, která má silně našlápnuto porazit v žebříčku nejhorších britských premiérů i svého předchůdce Davida Camerona.

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až o 22 procent. Reaguje tak na propad libry, který byl důsledkem překvapivého odhlasování odchodu Británie z Evropské unie v červnovém referendu. Další „dobrá“ zpráva pro britské podnikání a další jsou na cestě.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uspěl ve třech soudních sporech o náhradu škody za provozování solárních elektráren. Protistrany ve sporu požadovaly po státu zaplacení zhruba 3,49 miliardy korun jako náhradu škody za zavedení finančního odvodu. Již loni v říjnu úřad uspěl v devíti soudních sporech o 3,2 miliardy korun a letos v dubnu v dalších šesti sporech o 266,5 milionu korun.

Stovky majitelů problémových telefonů Galaxy Note 7 v Jižní Koreji žalují výrobce Samsung Electronics. Chtějí získat odškodné za komplikace spojené s výměnou telefonu i za psychickou újmu způsobenou používáním rizikového výrobku. Samsung se tento měsíc rozhodl definitivně ukončit výrobu i prodej telefonu Galaxy Note 7 kvůli přetrvávajícím problémům se vznícením baterií.

Jan Klesla, ČTK
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!