18. dubna 2017 21:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Ministerstvo financí volá za polské ceny

Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministerstvo financí se pochlubilo nově vysoutěženými mobilními tarify, které jsou jedenáctkrát levnější než ty, za které resort platil od roku 2013. A pro běžného člověka doslova pohádkové. Například neomezený tarif spadl ze 707 korun (včetně DPH) na pěkných 54 korun, za datový limit ve výši 3 GB pak úřad společnosti T-Mobile připlatí 32 korun. Za 10 GB navíc přidá 109 korun.

Ten samý operátor nedávno ohlásil nové tarify pro běžné zákazníky, kterým nabízí obdobně neomezené volání se 4 GB dat za 799 korun, s 8 GB pak za 999 korun. Operátoři tvrdí, že velké podniky a stát dostávají množstevní slevy. Jenže minuta volání či megabyte dat nepřináší z­ ekonomické podstaty telekomunikací úspory z rozsahu jako masová výroba aut či chleba. Důvodem je větší konkurence na firemním trhu než u domácností.

Ministerské tarify jsou tak srovnatelné s Polskem, kde si konkurují čtyři mobilní operátoři. Předplacená karta u tamního sesterského T-Mobilu s neomezeným voláním a 10 GB internetu vychází na 20 zlotých, v přepočtu srovnatelných 120 korun. Právě do Polska přitom neslavně poslal české zákazníky někdejší náměstek exministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), kterého za situaci a ceny na českém trhu kritizoval právě šéf resortu financí Andrej Babiš (ANO). Jeho lidé teď názorně dokázali, že to jde levněji.

Čeští vynálezci loni získali nejvíce patentů za 20 let. Úřad průmyslového vlastnictví loni udělil 781 patentů, z toho 637 domácím přihlašovatelům. Vysokým školám a univerzitám bylo uděleno 240 patentů, to je o 17 meziročně víc. Celkový počet patentů platných na území Česka dosáhl na konci loňského roku téměř 38 tisíc.

Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,5 procenta, zatímco loni dosáhlo 3,1 procenta. V jarním výhledu světové ekonomiky to včera uvedl Mezinárodní měnový fond. Na příští rok předpovídá další zrychlení, a to na 3,6 procenta. Rychleji porostou jak vyspělé, tak rozvíjející se ekonomiky, zejména díky růstu zpracovatelského sektoru, obchodu a investic.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.