4. listopadu 2016 18:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Němci zpoplatní své Autobahnen a Číňané chtějí škodovku

Vítejte v Německu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítejte v Německu - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 4. listopadu 2016

Čeští řidiči osobních aut by se měli připravit na to, že budou v dohledné době muset platit za jízdu na německých dálnicích. O jejich zpoplatnění Německo usiluje už delší čas, nyní se ale podle serveru Spiegel Online blíží dohodě s Evropskou komisí, která původní návrh Berlína kritizovala.

V Česku se schyluje k opravdu mimořádnému obchodu. Čínský strojírenský gigant CRRC intenzivně vyjednává o koupi stoprocentního podílu v české společnosti Škoda Transportation, která vyrábí vlaky, tramvaje i vozy metra. Podle informací serveru Lidovky.cz je dohoda blízko.

Kolem letiště ve Vodochodech se už nebudou moci stavět obytné domy. Úřad pro civilní letectví okolo letiště vytvořil ochranné hlukové pásmo, které novou výstavbu neumožňuje. Dotčené obce, které většinou nesouhlasí s plánovaným rozšiřováním Vodochod, musí pásmo zapracovat do svých územních plánů. Jde zejména o Bášť, Panenské Břežany a Dolany, okrajově pak o Máslovice, Zlončice, Postřižín, Odolenou Vodu, Klíčany a Vodochody.

Německý úřad pro motorová vozidla (KBA) dal automobilce Volkswagen svolení k technickým úpravám dalších zhruba 2,6 milionu automobilů s naftovým motorem, které byly vybaveny softwarem, jenž umožňuje manipulovat s testy emisí. Jde o menší automobily s motorem o objemu 1,6 litru. Volkswagen uvedl, že majitelé dostanou pozvánku k návštěvě autorizovaného servisu.

Valná hromada Veletrhů Brno schválila hromadný výkup akcií společnosti od minoritních akcionářů. Těch je 3850 a vlastní 6,3 milionu akcií. Město jako majoritní akcionář a vlastník 95 procent akcií bude muset vyplatit zhruba 40 milionů korun, posléze se stane stoprocentním akcionářem.

Globální poptávka po mezinárodní osobní letecké přepravě vzrostla v září o sedm procent, což je nejvýraznější nárůst za posledních sedm měsíců. K růstu přispěl zejména Blízký východ a oblast Asie a Tichomoří. Vyplývá to z údajů, Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Americká ekonomika v říjnu vytvořila zhruba 161.000 pracovních míst, což bylo méně, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se ale snížila na 4,9 procenta ze zářijových pěti procent a tempo růstu mezd se vyhouplo nejvýše za sedm let. Údaje amerického ministerstva práce ukázaly, že trh práce zůstává silný, což podle analytiků zvyšuje pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) v prosinci zvýší úrokové sazby.

Jan Klesla, Lidovky.cz, ČTK
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!