8. ledna 2017 20:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Nová Nokia se prodává v Číně

Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách | foto: Reuters

Finanční úřady loni vybraly na dani z přidané hodnoty téměř 350 miliard korun, což je meziročně o­18 miliard více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o 17 miliard korun více, celkem 164,7 miliardy. Vyplývá to z dat Finanční správy. Meziročně vyšší daňové příjmy Finanční správa zaznamenala také u daní z příjmu fyzických osob nebo u odvodů z loterií.

Na trh, prozatím jen čínský, přichází první chytrý telefon pod značkou Nokia po téměř třech letech od roku 2014, kdy tato finská společnost prodala svou divizi mobilních telefonů americkému Microsoftu. Oznámila to včera finská firma HMD Global, která díky nedávné dohodě s­Nokií získala výhradní práva na prodej telefonů této značky. Nový smartphone Nokia 6 je určený výhradně pro čínský trh a bude stát 1699 jüanů, tedy asi 6300 korun. Fungovat bude na softwarové platformě Android od společnosti Google a vyrábět jej bude tchajwanský smluvní výrobce Foxconn.

Novinářskými dny dnes začíná hlavní část mezinárodního autosalonu v Detroitu, který je považován za jednu z nejdůležitějších přehlídek v automobilovém průmyslu. Vystavovatelé v­Detroitu představí desítky nových vozů. Akce se nicméně koná v období nejistoty ohledně hospodářské politiky budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten ostře kritizoval například plán americké automobilky Ford Motor na výstavbu nové továrny v­Mexiku a hrozil zavedením vysokých dovozních cel; firma minulé úterý uvedla, že se mexickou investici rozhodla zrušit. Trump pak ve čtvrtek kvůli výrobě v Mexiku kritizoval i automobilky General Motors a Toyota Motor.

Přívaly sněhu a nízké teploty zkraje roku zvýšily zájem motoristů o koupi zimních pneumatik na dvojnásobek proti stejnému období loni. Přes čtyři pětiny řidičů přitom již mají přezuto od začátku listopadu, odkdy platí povinnost mít za zhoršených podmínek zimní výbavu. Vyplývá to z dat serveru Pneumatiky.cz.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?