Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Olympijská edice kokainu a hackeři ‚zavraždili‘ Zemana

Zabavené balíčky kokainu brazilskou policií v Riu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zabavené balíčky kokainu brazilskou policií v Riu. | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 9. srpna 2016: hackeři ukradli tisíce hesel k Facebooku, o olympijských hrách se nesmí mluvit, miliardářů rekordně přibylo a inflace zase trošku roste.

Olympijské hry, Rio, zlato nebo vítězství jsou na seznamu zakázaných slov, kterým se musí firmy, jež nejsou oficiálními sponzory her, vyvarovat v reklamních kampaních. V opačném případě hrozí postih jim i jejich sportovcům. Mezinárodní olympijský výbor prý nechce, aby se na olympiádě kdokoliv „přiživoval“ a tak zavedl kontroverzní a parodované pravidlo číslo 40.

Nehodlají se jím ale řídit místní brazilští drogoví dealeři. Na pytlíčcích s kokainem totiž bez ostychu používají jak logo her, tak i slavné propletené kruhy. Limitovaná edice bílého prášku alespoň nese varování, aby se neužíval v blízkosti dětí.

Hackeři získali přihlašovací údaje tisíců českých a slovenských uživatelů Facebooku, uvedla antivirová firma Eset. Útok spočívá v tom, že podvodníci nejprve získali přihlašovací údaje několika desítek uživatelů a na jejich profily umístili sdílený odkaz na falešný zpravodajský článek o tom, že v Praze došlo k teroristickému útoku. Příspěvek obsahuje fotografii z místa činu, na které je ale místo nedávného teroristického útoku v Nice či v Bagdádu z roku 2010. Nejnověji se šíří také falešná zpráva, že prezident Miloš Zeman byl zavražděn ve vlastním domě.

Bývalá ČKD ožije, do haly na pražském Zličíně se po dlouhých letech vrátí tramvaje. Do 90. let minulého století se v tehdejším areálu ČKD vyráběly, nově se tam budou opravovat. Dopravní podnik si velké prostory na kraji Prahy pronajal z toho důvodu, že jeho tramvajové dílny v Hostivaři už kapacitně nestačí.

Dolarových miliardářů ve světě přibylo. Je jich o 148 víc než vloni a jejich majetek vzrostl o 5,4 procenta na astronomických 7,7 bilionu dolarů.

Miliardářů je rekordní množství. V loňském roce meziročněnabobtnal počet bohatých s jměním vyšším než jedna miliarda dolarů o 6,4 procenta na 2473 lidí. Jinými slovy, na jednoho dolarové miliardáře na planetě připadá zhruba asi 2,95 milionů lidí.

Inflace v červenci zrychlila tempo na 0,5 procenta z červnových 0,1 procenta. K růstu podle statistiků přispělo zdražení zeleniny, alkoholu a dovolených a spolu s tím se zmírnilo zlevňování potravin. Proti červnu ceny stouply o 0,3 procenta, analytici přitom odhadovali růst meziroční inflace v červenci o 0,3 až 0,4 procenta. Celková situace našeho hospodářství tak vzpadá o něco veseleji a odpíchli jsme se snad alespoň trochu od hrany deflace. Na cíle centrální banky v podobě dvouprocentní inflace však máme ještě daleko. Především uvidíme, co se stane po skončení prázdnin se začátkem další nákupní sezóny.

ČEZ vykázal nižší čistý zisk., který v pololetí meziročně klesl o deset procent na 13,8 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 33,1 miliardy korun, což je proti loňskému roku pokles o 2,4 miliardy. Hlavním důvodem vývoje jsou podle firmy nižší prodejní ceny elektřiny, pěkné peníze také stojí odstávky jaderných bloků. Za letošek by to měly být tři miliardy. Pololetní výsledek je horší než odhady analytiků, kteří očekávali čistý zisk v rozmezí 14,7 až 15,6 miliardy korun.

Šampaňské by mohlo v budoucnu doplatit na klimatické změny. Posilují kvůli nim choroby, které napadají vinnou révu a vinaři ze Champagne proto spustili program, jehož cílem je vyšlechtit nové, odolnější odrůdy, a přitom zachovat charakteristický ráz nejproslulejšího z vín.

O2 začne od října převádět nespotřebovaná mobilní data z dokoupených balíčků do dalšího měsíce. Klienti o nevyčerpaná data na konci účtovacího období dosud přicházeli. Ke kroku se firma odhodlala po kritice některých jiných opatření - například odpojení dat po spotřebování zakoupeného balíčku.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...