13. října 2016 18:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Padl šéf banky Wells Fargo, boj proti OSA a pomalý internet v Česku

Kapitalismus a internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitalismus a internet | foto: Ilustrace Richard Cortés

PRAHA Výběr zpráv 13. řijna 2016: Šéfa druhé největší americké banky srazil skandál, Evropská komise proti je minimální mzdě, hoteliéři a restauratéři bojují proti autorským poplatkům a EU má nesrovnalosti v hospodaření.

Generální ředitel americké banky Wells Fargo & Co John Stumpf odstoupil. Ve funkci ho nahradí současný prezident a provozní ředitel banky Tim Sloan (56). Druhou největší bankou v USA nyní otřásá skandál kvůli jejím prodejním praktikám. Stumpf byl ředitelem od roku 2007. Odchází v době, kdy banka bude muset obnovit svoji pověst a zrevidovat svoji prodejní kulturu, aniž by to snížilo zisk. Sloan uvedl, že jeho okamžitou prioritou bude obnovit důvěru v banku.

Finanční ústav Deutsche Bank zastavil přijímání nových zaměstnanců ve všech svých divizích. Je to součást záměru největší německé banky snížit počet pracovních sil v rámci strategického plánu restrukturalizace a úspory nákladů.

Celkem 84 procent uživatelů se připojuje k internetu rychlostí nižší než 10 Mbit/s. Je to o pět procentních bodů vyšší podíl než před rokem. Vyplývá to z měření společnosti Seznam.cz. V roce 2020 přitom vládní strategie Digitální Česko počítá s internetem v každé domácnosti o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Většina lidí nyní nedosáhne na skutečnou rychlost 5 Mbit/s. Skutečně naměřenou průměrnou rychlostí nad 30 Mbit/s se nyní připojují asi dvě procenta lidí, 100 Mbit/s nemá téměř nikdo - řádově jde o stovky uživatelů.

Ve sporu o vynucování minimální mzdy v dopravě stojí Evropská komise na stejné straně jako Česko, řekla v Lucemburku novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Minimální mzdu vynucuje Francie a Německo. Komise už s oběma zeměmi zahájila řízení.

Hoteliéři a restauratéři protestují proti zvýšení poplatků za autorská práva k hudbě. Podle návrhu Ochranného svazu autorského (OSA) by měly vzrůst od ledna o 50 procent. Hoteliéři poukazují na to, že OSA chce využít mezery v chystané novele autorského zákona, kterou nyní projednávají poslanci. Norma počítá se zrušením limitů pro zvyšování poplatků a plánuje je nahradit vyjednáváním mezi správci a zástupci uživatelů.

Evropský účetní dvůr (ECA) opět odhalil nesrovnalosti v hospodaření Evropské unie. Ve fiskálním roce 2015 bylo podle něj z rozpočtu EU vynaloženo bez právních podkladů 5,5 miliardy eur (149 miliard Kč).

V čele nejnovějšího žebříčku nejbohatších lidí v Číně, který každoročně sestavuje server Hurun Report, stanul realitní magnát Wang Ťien-lin, šéf společnosti Dalian Wanda Group. Jeho majetek se odhaduje na 32,1 miliardy amerických dolarů, tedy v přepočtu 786,4 miliardy korun.

Jan Klesla, ČTK
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!