Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Pokuty, kam se podíváš a záchrana lidí z Nokie a OKD

Nokia 5110. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia 5110. Ilustrační foto. | foto: forum.lowyat.net

Výběr ekonomických zpráv 11. srpna 2016: Evropa chce pomoci propouštěným z Nokie, OKD si chce pomoci samo, Google a Student Agency se nevyhnou pokutám a zlato láme rekordy.

Evropská komise navrhuje dát 5.3 milionů euro, tedy v přepočtu přes 140 milionů korun na pomoc zaměstnancům bývalé Nokie. Microsoft postupně odepisuje svou nepovedenou investici a propouštění zasáhlo právě Finsko. Z někdejší chlouby tamní ekonomiky se tak stal palčivý problém. Pád mobilní hvězdy je úzce spojen s oslabováním systému Windows, kterému se nepodařilo prosadit v chytrých telefonech a přenést tam dominantní pozici z osobních počítačů.

Paradoxně to byla právě Evropská komise, která se urputně snažila zlomit monopol barevných oken a otevřít cestu konkurenci. I když to byl spíše samotný technologický pokrok, než zásah úředníků, vyplatilo se. EUna pokutě Microsoftu dostala 860 milionů euro a do Finska teď pošle méně než procento z toho. My všichni máme radost z našich smartphonů a samotný Microsoft snad už konečně s novým vedením objevil i svou novou budoucnost.

Google, který se stal jedničkou právě v mobilním světě, si ovšem užívá stejného zacházení jako dříve Microsoft. Za obdobné zneužívání dominance ho stíhá nejen Evropa, ale třeba i Rusko. Tamní antimonopolní úřad (FAS) mu vyměřil pokutu v přepočtu 164 milionů korun za porušování pravidel na trhu s telefony a tablety. FAS již loni dospěl k závěru, že společnost Google zneužila dominantního postavení operačního systému Android. Na rozhodnutí bruselských úředníků, které může zabolet ještě mnohem citelněji, se už přes rok čeká a první rány by podle odhadů mohly dopadnout možná na podzim. I tady je ale otázka, jestli budou úředníci rychlejší, než samotná zběsilá technologická konkurence.

Student Agency se také nevyhne pětimilionové pokutě od antimonopolního úřadu. Ústavní soud zamítl její stížnost proti sankci za to, že zneužila dominantního postavení na autobusové lince Praha-Brno. Případ se týká situace na trhu z let 2007 a 2008. Student Agency snížila ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou přepravu na 50 korun, později zavedla cenu 95 korun.

OKD půjde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním věřitelé firmy na čtvrteční schůzi u Krajského soudu v Ostravě. Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo.

Německo zaznamenává výrazně více podnikatelů z řad přistěhovalců a jejich rodin. Zatímco v roce 2005 bylo ve spolkové republice 567 tisíc samostatně činných podnikatelů s migračními kořeny, v roce 2014 už jich bylo 709 tisíc. Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek zveřejnila Bertelsmannova nadace.

Zlato, respektive investiční poptávka po něm, dosáhlo v prvním pololetí rekordu. Jen ve druhém čtvrtletí se investice více než zdvojnásobily na 448 milionů tun. Zájem o žlutý kov, jak se zlatu často říká, se zvyšoval hlavně mezi fondy ETF. Nákupy zlatých šperků se naopak snížily, menší zájem o zlato měli zejména Číňané a Indové, kteří jsou největšími spotřebiteli zlata na světě.

Celková poptávka po zlatě v první polovině roku dosáhla 2335 tun, což představuje meziroční nárůst o 15 procent a druhý nejvyšší takový údaj v historii.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!