Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Pracujte méně, radí miliardář, voda podraží a Čína se blíží

Nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Carlos Slim Helú  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Carlos Slim Helú | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 13. srpna 2016: Carlos Slim ví jak na roboty, za menší růst mohou státní investice, voda podraží kvůli chybě o pětinu, Slovenská strela slaví výročí a z Prahy létá další linka do Číny.

Druhý nejbohatší muž světa Carlos Slim Helú má recept na hrozbu robotů, kteří nás připraví o práci. Prostě budeme pracovat méně. Mexický miliardářv rozhovoru pro Bloomberg načrtl budoucnost, kdy budeme pracovat jen tři dny v týdnu, ale také odcházet do důchodu mnohem později. Zkrátka žít plnohodnotnější - a stále se prodlužující - život, více se věnovat sportu, turistice a volnému času a soustředit se na opravdu produktivní nasazení pro firmy. To přinese další impulzy pro ekonomiku i nemalé úspory a prostor pro vzdělávání, neboli zkvalitňování pracovní síly. Podobnou vizi načrtl nedávno v Praze britský levcový ekonom Robert Skidelsky, když to ale říká i špička kapitalismu, stojí to za zamyšlení.

Carlos Slim Helú

Carlos Slim Helú

Důvěra je asi nejdůležitější komoditou pro firmy budoucnosti. Jak správně napsal britský sloupkař Tim Harford pro Financial Times, služby jako Airbnb, nebo eBay nestojí na vyájemném hodnocení uživatelů. Ale na tom, že lidé ve své podstatě nejsou podvodníci.

Snížení ekonomického růstu v letošním roce není překvapivé a je dáno faktory mimo dosah měnové politiky, především propadem vládních investic. Podle záznamu to zaznělo na jednání bankovní rady České národní banky minulý čtvrtek. Rada zasedala poprvé pod vedením nového guvernéra Jiřího Rusnoka.

Populární web Daily Beast, který píše o popkultuře a politice. Poté, co publikoval článek o tom, jak sportovci v Riu používají mobilní aplikace k navazování známostí a hledání partnerů na sex,se ale na jeho hlavu snáší rozhořčené reakce ze všech stran.

Populární expres Slovenská strela spojujePrahu a Bratislavu už 80 let. Výročí tohoto expresního spojení znázornily České dráhy novým nátěrem lokomotivy řady 380, která pravidelně tahá vlaky mezi českou a slovenskou metropolí.

Express Slovenská strela slaví 80. výročí. České dráhy vyzdobily novým nátěrem...
Slovenská strela.

Česká společnost Xlab vytvořila pro partnery olympiády unikátní cyklosimulátor využívající virtuální reality. Nasazením brýlí a sluchátek se člověk přenese do brazilského Ria a může se projet městem bez obav z nemocí či ozbrojených gangsterů.

Voda zdraží kvůli chybě až o 20 procent. Když předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na sklonku loňského roku oznámila, že pro letošní rok nevypíše cenové rozhodnutí, každý si představil hlavně majitele solárních elektráren, kteří tak přišli o část peněz. Teď se ale ukazuje, že to nejsou solárníci, kdo situaci odskákal. Problém dopadl na malé vodní elektrárny, z nichž mnohé patří jednotlivým povodím. Za letošní rok kvůli tomu přijdou o 200 milionů korun, a to znamená zdražování vody.

Čínská letecká společnost Sichuan Airlines v pátek zahájila přímé pravidelné spojení z Čcheng-tu do Prahy. Přílet čínského letounu na pražské letiště je plánován na 17:15, zpět do čínského Sečuánu letadlo odletí v 19:15.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...