Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Prezidentské daně, málo kávy v Riu a štěstí bez peněz

Donald Trump nosí oblek yznačky Brioni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump nosí oblek yznačky Brioni. | foto: ČTK

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 15. srpna 2016: Hillary a Donald se přou o své daně, Rusko znovuoživuje kartel, OSA zvedá poplatky, olympionici se zlobí na Coca-colu a vláda se pře kvůli zdražení vody.

Daně kandidátů na prezidenta USA jsou aktuálně jedním z nejžhavějších témat rychle se rozjíždějící kampaně před podzimními volbami. Demokratka Hillary Clintonová zveřejnila své daňové výkazy a zvýšila tlak na svého republikánského soupeře Donalda Trumpa, aby učinil totéž. Ten ale své daňové přiznání publikovat odmítá. Odvolává se přitom na skutečnost, že jeho výkaz je předmětem auditu berní správy IRS. Neudělá to prý před volbami, které jsou stanoveny na 8. listopad a na výzvy novinářů miliardář opakuje, že jim „do toho nic není.“

Hillary Clintonová a její manžel, exprezident Bill Clinton v loňském roce vydělali 10,6 milionu dolarů. Více než milion dolarů pak exprezidentský a možná budoucí prezidentský pár věnoval na charitu. Většina jejich příjmů - přes šest milionů dolarů - je za jejich projevy, a to převážně z období před dubnem 2015, kdy Clintonová zahájila svou kampaň před volbami. Daňová zpráva ukázala, že manželé odvedli celkem na daních 43,2 procenta příjmu. Demokratická kandidátka přitom také v minulosti čelila podezření z napojení na mocné skupiny, jako je proslulá investiční banka Goldman Sachs, od které inkasovala právě za projevy.

Ceny ropy se mohou stabilizovat , případně výrazněji. Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými producenty ropy o nastolení rovnováhy na světovém trhu. V rozhovoru, který zveřejnil arabský list Aš-Šark al-Avsat, to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Dveře jsou podle něj otevřené i dalším jednáním o případném zmrazení produkce ropy, ukáže-li se, že je to zapotřebí. Na neformální schůzce by se největší producenti měli potkat na energetické konferenci v Alžíru příští měsíc.

Poplatky za autorská práva k hudbě se příští rok zvýší. S krokem Ochranného svazu autorského nesouhlasí starostové a kromě plánované demonstrace se obrátili i na antimonopolní úřad.

Nemyslete na peníze, budete šťastní. Západní myšlení je omezující, tvrdí filosof filosof Alan Watts. Je toho názoru, že myšlení západních kultur je příliš omezující a čím dál více se odklání od lidského přirozeného pohledu na svět.

Olympiáda trpí nedostatkem kávy. Lidé jsou pobouřeni, protože v Olympijské vesnici v Rio de Janeiru je nedostatek kávy a viní z toho Coca Colu. Coca Cola se však vyjádřila, že obvinění jsou mylná.

Tesla odstranila ze své čínské internetové stránky slovo autopilot a výraz pro samořízené vozy. Předcházela tomu nehoda, po které si řidič v Pekingu stěžoval, že Tesla přecenila funkci autopilota, v jehož režimu se nehoda stala, a zmátla tak spotřebitele.

Spropitné, které si ponechá barman nebo číšník,nebude podléhat elektronické evidenci tržeb. Na svém blogu to v pondělí uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). V případě, že si ale spropitné ponechá částečně nebo celé majitel restaurace, pak by se mělo evidovat.

RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů, která je špatně vypočtena ve smlouvě, znamená, že mají úvěrové firmy klientům vracet drtivou většinu zaplacených úroků. Rozhodl o tom Nejvyšší soud.

Vláda se pře o vodu. Sociální demokraté nesouhlasí s návrhem na zvýšení poplatků za odběr podzemní vody a ve vládě nebudou hlasovat pro kroky, které by vedly ke zdražení vody pro domácnosti. Uvedl to v pondělí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Boj se suchem by podle něj neměl být záminkou pro plošné zvyšování cen.

Občerstvení na nádražích může zůstat stejné až do roku 2029. Nový majitel tuzemských nádraží začne v nejbližších týdnech řešit nejen stav stovek budov, které přebírá od Českých drah, ale také důležité nájemní smlouvy. To se týká především stánků či automatů s občerstvením, trafik i pekáren ve stovkách vlakových stanic.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....