19. října 2016 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Rekordní automobilky, státní dluhopisy i zisky vlků z Wall Street

Detaily nového SUV Kodiaq od Škody Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detaily nového SUV Kodiaq od Škody Auto. | foto: Škoda Auto

PRAHA Výběr ypráv 19. října 2016: české státní dluhopisy mají nejnižší výnos na světě, saudskoarabské rekordní objem ve třetím světě, tuzemské automobilky letos už milionté auto a další investiční banka hlásí obrovské zisky.

Výroba osobních aut v Česku za devět měsíců letošního roku vzrostla o 7,3 procenta na rekordních 996 376 aut. Spolu s ostatními kategoriemi produkce tuzemských automobilek překonala hranici jednoho milionu vozidel. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

Výnos dvouletého českého státního dluhopisu se dnes dostal pod mínus jedno procento. Dosáhl tak rekordně nejnižšího výnosu a zároveň nejnižší výnosu obdobného dluhopisu na světe. Už v úterý se krátce dostal pod výnos podobných švýcarských dluhopisů, které mají světově nejnižší výnos. Pomáhá to samozřejmě státní kase, které tím klesají náklady na obsluhu státního dluhu. Za velkou poptávkou jsou ovšem především spekulace na ukončení kurzového závazku české koruny, který by měl přijít příští rok. Zisky investorů pak budou tučné.

Intervence České národní banky stojí i za dalším rekordem. Objem nákupů a prodejů firem v letošním prvním pololetí v Česku činil 4,9 miliardy dolarů, tedy 120,5 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 74 procent. Investoři podle M&A barometru společnosti EY uskutečnili 194 transakcí, což je meziročně o 98 procent více. V regionu se tak Česko dostalo v počtu i objemu transakcí na první příčku před Turecko a Polsko.

Zisky ovšem už dnes zase raketově rostou vlkům z Wall Street. Americká investiční banka Morgan Stanley hospodařila ve třetím čtvrtletí se ziskem 1,6 miliardy USD, tedy 39,4 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 56,9 procenta. Hospodaření podpořil hlavně nárůst příjmů z obchodování. Návrat k rapidní ziskovosti ohlásila včera i proslulá Goldman Sachs, další z bankéřského klubu, kterému se dává za vinu poslední krize.

Dluhopisy ovšem rekordně prodává i ropné království Saúdská Arábie. Zahájila jejich prodej v hodnotě 17,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 430 miliard korun. Mělo by tak jít o největší emisi dluhopisů v historii rozvíjejících se zemí. Dosavadní rekord drží Argentina, která letos v dubnu prodala dluhopisy za 16,5 miliardy dolarů. Nabídka Saúdské Arábie zahrnuje dluhopisy s dobou splatnosti pět, deset a třicet let. Podobně jako další producenti ropy v Perském zálivu se Saúdové potýkají s nízkými cenami suroviny a hledají dodatečné finanční prostředky.

Jan Klesla, ČTK
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!