1. února 2017 20:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Rozpočet státu je opět v přebytku

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

Státní rozpočet skončil první měsíc roku v přebytku devět miliard korun. Loni v lednu přebytek činil 45,9 miliardy korun. Informovalo o ­tom v úterý ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun. Za nižším přebytkem je podle ministerstva meziročně nižší příjem peněz z EU, a­ to o ­25,8 miliardy korun.

Především v první polovině roku 2016 byly uhrazeny relativně vysoké objemy peněz z­EU, které souvisely s výdaji předfinancovanými ze státního rozpočtu v­ předchozích letech, uvedl úřad.

Hasiči s veterináři v úterý kvůli ptačí chřipce utratili na 17 tisíc kachen ve Vlachově Březí na Prachaticku. Jde dosud o největší zasažený chov. Nemoc se do něj dostala pravděpodobně ve slámě z podestýlky. V ­jižních Čechách je to již šesté ohnisko ptačí chřipky.

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v lednu asi 246 tisíc nových pracovních míst. Je to nejvíce za sedm měsíců a výrazně více, než se čekalo. Zaměstnance najímaly všechny hlavní sektory, včetně stavebnictví, zpracovatelského průmyslu, zdravotní péče a zasilatelství.

Pokles ruské ekonomiky se v­loňském roce téměř zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) klesl pouze o 0,2 procenta, vyplývá to z údajů ruského statistického úřadu. Výsledek je mnohem příznivější, než čekali analytici.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?