25. října 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Rozpočet v přebytku, zavřené supermarkety a optimističtí Němci

Rozpočet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet | foto: Shutterstock

PRAHA Výběr zpráv 25. října 2016: Klienti ruské ERB bank dostávají vklady, slunce a vítr předstihly globálně uhlí, Čína chce Dukovany, pokuta za mýto a ruská média pro Trumpa.

Páteční státní svátek bude poprvé znamenat uzavření všech obchodů o rozloze větší než 200 metrů čtverečních. Zákon, který tento měsíc vstoupil v platnost, totiž povinnost stanovil například o vánočních a velikonočních svátcích, ale i 28. října.

Na vybraných pobočkách České spořitelny vybralo peníze 1480 klientů ERB bank, kteří si vyzvedli 1,864 miliardy korun, tedy více než 52 procent všech peněz určených k výplatě. Zbývá ještě zhruba 3900 klientů. Naprostá většina lidí byla vyplacena bezhotovostně. Česká národní banka minulý týden oznámila, že ERB není schopna dostát svým závazkům a v pondělí jí odejmula bankovní licenci.

Státní rozpočet letos skončí v přebytku. Jeho výsledek bude nejlepší za dobu existence České republiky, tvrdí ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj zároveň poklesne státní dluh. Důvodem je především lepší výběr daní.

Obnovitelné zdroje globálně jako zdroj energie předstihly fosilní paliva. V posledních letech zažívají nebývalý boom, každý den se instaluje půl milionu solárních článků a každou hodinu se spustí dvě větrné turbíny. Jde přitom hlavně o rozvíjející se země, jako je Čína, které jsou také velkými znečišťovateli, napsal list Financial Times.

Čína prý požaduje, aby jí Česko přidělilo zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Číňané chtějí získat zakázku bez výběrové řízení, česká vláda je proti. Vyplývá to ze seznamu společných česko-čínských projektů. napsal server iHNed.cz

Ministerstvo dopravy dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu jeden milion korun za prodloužení smlouvy s Kapschem na mýto bez otevřeného tendru. Pokutu ministerstvo respektuje, rozhodnutí však prostudují právníci a poté se resort rozhodne, zda se proti zaplacení pokuty odvolá, prohlásil šéf rezortu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Jeho úřad má možnost podat rozklad k předsedovi ÚOHS. Zároveň Ťok ale řekl, že v odůvodnění ÚOHS uvedl, že ministerstvo pochybilo již v letech 2005 a 2006 při podpisu smlouvy s Kapschem a že se v posledních letech naopak snažilo situaci napravit.

Podnikatelská důvěra v Německu se v říjnu překvapivě zlepšila. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za dva a půl roku. Vyplývá to z průzkumu institutu Ifo. Údaje signalizují, že šéfové německých podniků jsou optimističtější ohledně vyhlídek největší evropské ekonomiky.

Vydavatelství Albatros Media se stala stoprocentním vlastníkem největšího prodejce e-knih na českém trhu, Palmknihy. Jde už o desátou významnou akvizici firmy v posledních pěti letech.

Ruské státní televizní kanály se pozorně věnují americkým prezidentským volbám. Převzaly ale jazyk republikánského kandidáta Donalda Trumpa a věří, že volby jsou zmanipulované penězi z účtů jeho demokratické soupeřky Hillary Clintonové. Napsal to ruský list The Moscow Times.

Jan Klesla, ČTK, Lidovky.cz
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.