17. ledna 2017 20:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Šejkové chtějí obří investice do těžby ropy

Saudskoarabský ministr al-Naimi ve Vídni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saudskoarabský ministr al-Naimi ve Vídni. | foto: Reuters

DAVOS Pro uspokojení rostoucí poptávky po ropě bude ve světě během příštích 25 let zapotřebí investovat do nových těžebních kapacit 25 bilionů dolarů (přes 630 bilionů korun). Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to v pondělí uvedl generální ředitel saúdskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amín Násir.

Upozornil také, že nedostatek investic by mohl způsobit prudký nárůst cen ropy a ovlivnit světovou ekonomiku. Násir předpověděl, že energie z obnovitelných zdrojů bude nadále zvyšovat podíl, ještě dlouhou dobu však nedosáhne dominantního postavení.

Skupina CPI PG miliardáře Radovana Vítka koupila 11 velkých obchodních center v Česku, Maďarsku, Polsku a­v­Rumunsku. Cenu společnost neuvedla. Jde o největší akvizici skupiny, musí ji ale ještě odsouhlasit český a maďarský antimonopolní úřad. Získá 265 tisíc metrů čtverečních nových pronajímatelných ploch.

Mezi ně patří například obchodní centrum Olympia v Plzni, Nisa v Liberci a retailové projekty Ogrody v­polském Elblągu nebo Polus v­ Budapešti. CPI koupila i­komplex Zlatý Anděl v Praze 5.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky