Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Snowden chrání vaše soukromí a Zuckerberg jel k papeži

Mark Zuckerberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 29. srpna 2016: WhatsApp sdílí osobní údaje s Facebookem, ČSSZ předsedá věřitelům OKD, Kapsch má smlouvu na pokračování mýta, EET se vyhne Vánočním trhům a TTIP prý není mrtvá.

WhatsApp, nejpopulárnější mobilní aplikace pro posílání zpráv, čelí už od minulého týdne vlně kritiky. Facebook, jenž ji nedávno koupil za rekordní cenu, totiž začal přebírat osobní data uživatelů a využívat je k lepšímu cílení reklamy. Po oznámených vyšetřováních ze strany například britského úřadu pro ochranu osobních údajů, se především začaly šířit návody, jak si právě kontroverzní sdílení údajů vypnout.

Zajímavé je přitom zobrazené varování, že jde o nezvratnou volbu a tak se objevily spekulace o možném výraznějším zpoplatnění aplikace. Je jisté, že největší sociální síť světa chce svou investici zpět a bude chtít dále zvyšovat schonost WhatsAppu vydělávat peníze. také ale otestuje hranice, kam až vlastně jsme ochotni pustit naše data v digitální sféře. Nohama hlasující zákazníci jsou totiž pro internetové firmy mnohem zásadnější problém, než sebevětší pokuta od úředníků.

Mark Zuckerberg, šéf Facebooku a jeho manželka Priscilla Chanová byli na audienci u papeže Františka a přijal je následně i italský premiér Matteo Renzi. Prý hovořili o tom, „jak používat komunikační technologie ke zmírnění chudoby, podpoře kultury setkávání a šíření poselství naděje.“ Jestli se ho hlava katolické církve zeptal i na ochranu soukromí věřících a zda se miliardář dozvěděl, jestli jeho narušování není náhodou hřích, se ovšem v oficiální zprávě neuvádí.

Edward Snowden oproti tomu dlouho upozorňuje na problematiku chytrých telefonů a omezování osobní svobody. Dnešní mobily mohou nahrávat, fotit, natáčet a odesílat radiové signály bez vědomí majitele i když jsou „vypnuté“. Snowden ale prý přišel na způsob, jak jim v tom zabránit.

OKDpředsedu věřitelského výboru a je jím Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Rozhodli o tom jednohlasně ostatní věřitelé OKD na první schůzi v Praze v sídle ČSSZ. Ta ve věci insolvence společnosti OKD zastupuje stát a byla již 11. srpna zvolena schůzí věřitelů do věřitelského výboru, který má čtyři členy. Vedle ČSSZ je v něm skupina Advanced World Transport (AWT), zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna a společnost Zeppelin.

Kapsch bude provozovat mýtný systém maximálně tři roky za více než 5 miliard. Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému.

EET se na startu se vyhne stánkařům a farmářům. Dostali odklad rok a čtvrt. Ministerstvo financí začne ostatním podnikatelům od září přidělovat autorizační údaje k elektronické evidenci tržeb (EET). Budou si je moci vyzvednout elektronicky přes Daňový portál a datovou schránku i osobně na jakémkoliv finančním úřadu.

Evropská komise i Angela Merkelová odmítli nedělní tvrzení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela. Ten řekl, že rozhovory o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovaly.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...