Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Tim Cook slaví pět let v čele Applu a Google spustí placení v Česku

Ředitel Apple Tim Cook během projevu o iPadech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Apple Tim Cook během projevu o iPadech. | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 24. srpna 2016: Český rozhlas spustí digitální rádio, Německá ekonomika dál roste a Tesla tvrdí, že má lepší zrychlení než Bugatti.

Tim Cook slaví pětileté výročí v čele „jablečné“ firmy. A pro Apple to byla mimořádná pětiletka, kdy se vyhoupl na pozici nejhodnotnější společnosti světa. I když ji posléze opět ztratil, je dnes cena akcií dvojnásobná oproti 24. srpnu 2011, kdy šéfovského křesla odešel legendární a posléze zesnulý Steve Jobs. Stále roste podíl iPhonů na trhu, na příjmech z nichž je Apple stále fakticky závislý.

Tim Cook poskytl k výročí několik rozhovorů a odpovídat musel hlavně na obavy o údajnou ztrátu vize, chybějící nové průlomové produkty a vůbec nedostatek faktoru Jobs. Jenže, to je sice všechno hezké pozorování zvenčí, Cook se s ním ale viditelně moc netrápí a pracuje dál hlavně na technologickém ukotvení firmy málo viditelném dodavatelském řetězci. Proč by si také měl dělat těžkou hlavu dokud je schopný jen za první víkend prodejů nového telefonu vydělat miliardu dolarů.

„Ještě jedna věc...“ Tim Cook, šéf Applu

„Ještě jedna věc...“ Tim Cook, šéf Applu

Český rozhlas by mohl spustit řádné digitální vysílání na konci letošního nebo v příštím roce. Počítá s tím návrh rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu, který schválila vláda. Rozhlas od loňského roku testuje s Českými Radiokomunikacemi digitální vysílání DAB+ v Praze a okolí. Digitální vysílání v příštích pěti letech má financovat z vlastních zdrojů. S navyšováním koncesionářského poplatku z nynějších 45 korun vláda nepočítá. Digitální síť by měla pokrývat především velké aglomerace a hlavní silniční tahy.

Německá ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí o trochu pomaleji, nešlo ale o nic dramatického. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 procenta z 0,7 procenta v prvním čtvrtletí. K růstu přispěly hlavně vývoz, státní výdaje a soukromá spotřeba, které vykompenzovaly nižší firemní investice. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 3,1 procenta. Stát více utrácel hlavně kvůli ubytování a integraci rekordního přílivu migrantů. Ve všech případech nicméně tempo růstu zpomalilo.

Google spustí platby mobilem v Česku, Android Pay se spustí na jaře. Platbu pípnutím mobilu už nabízí Komerční banka a ČSOB.

Tesla tvrdí, že nová verze elektrického modelu S je vozem, který má ve srovnání s dalšími sériově vyráběnými vozy nejrychlejší zrychlení. Šéf automobilky Elon Musk oznámil, že nová verze sedanu Model S P100D může díky nové baterii zrychlit z nuly na 60 mil za hodinu (96,6 kilometru v hodině) za 2,5 sekundy.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.