Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Už dnes vás přejede auto bez řidiče a vybuchne vám mobil v kapse

Samsung Galaxy Note 7 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung Galaxy Note 7 | foto: Reuters

PRAHA Výběr zpráv 11. řijna 2016: Kde se bere bohatství těch nejbohatších, Samsung končí s Note 7, první pokuta za malou výplatu, Agrobanka znovu na scéně, ERB banka v komatu, víra v německou ekonomiku, konec monopolu na SPZ a značka za skoro čtvrt miliardy.

Malé a prakticky neslyšitelné autíčko bez řidiče se dnes běžně prohání po ulicích předměstí Palo Alto. Takzvaný Google Car většinu kolemjdoucích v americkém Sillicon Valley už vůbec nepřekvapí. Málokdo se vůbec ohlédne. Podobná zkušenost nás bude za pár let čekat i v úykých uličkách Prahy, nebo i menších českých a moravských měst, či návsích vesnic. Jenže co má samořiditelné auto dělat v neřešitelné situaci? Má například raději přejet těhotnou ženu, nebo zabít svého řidiče? Umělá inteligence bude brzy postavena před doslova morální dilemata. Jak by je stroje měly řešit, se na základě online hlasování na webu Moral Machine snaží zjistit výzkumníci z amerického MIT.

Momentka Google auta v ulicích Sillicon Valley

Momentka Google auta v ulicích Sillicon Valley

Loni chodilo po zemi rekordních 1826 dolarových miliardářů. Dvě americké ekonomky se podívaly na to, jak přišli ti nejbohatší z bohatých ke svému majetku a jaké trendy ovlivňovaly jejich životy v posledních dvou dekádách.

Samsung končí s výrobou svého chytrého telefonu Galaxy Note 7 kvůli přetrvávajícím problémům se vznícením baterie. Předtím již firma pozastavila celosvětový prodej svého vlajkového přístroje, který měl být hlavním konkurentem nového iPhonu v předvánoční nákupní sezoně.

Řidič ČSAD Uherské hradiště dostal ve Francii pokutu 135 eur za svou příliš nízkou mzdu. Jde o jedno z opatření francouzské vlády, jak zajistit konkurenceschopnost svých dopravců. Policie chtěla podle serveru iDNES.cz po řidiči doklad, že jeho zaměstnavatel mu platí stejně jako francouzským kolegům. To však řidič prokázat nemohl a stal se prvním Čechem pokutovaným podle poněkud bizarního opatření, které je navíc velmi sporné i v rámci EU. Právě nemožnost srovnání pracovních podmínek je totiž jedna z nejstarších bolestí společného trhu na kterém se historicky nezvládli shodnout hegemoni Francie a Německo. Pře se ovšem od 36 hodinového pracovního týdne postupně přesunula do podoby, kdy vytváří nebezpečné tenze zvláště vůči východním státům. Zvláště dnes.

Arca Capital podala k soudu žalobu na neplatnost kupní smlouvy o prodeji části Agrobanky společnosti Moneta Money Bank. Arca je akcionářem Agrobanky Praha v likvidaci. Kupní smlouva byla uzavřena v srpnu 1998 mezi Agrobankou a GE Capital Bank, nyní Moneta Money Bank. Kupní smlouva je podle Arca Capital neplatná, protože neobsahuje podstatné náležitosti a je v rozporu se zákonem. Žaloba míří na obě strany i tehdejšího nuceného správce Agrobanky.

Na rozestavěné dálnici D8 se objevily další problémy se stabilitou podloží. Konkrétně jde o úsek nedaleko Prackovic nad Labem, který sousedí s úsekem, na němž se už v minulosti sesul svah. Pokud budou problémy ohrožovat dopravu, bude posunut termín otevření dálnice. Původně byl stanoven na 17. prosince.

Ruská ERB Bank není schopna dostát svým závazkům, oznámila v úterý Česká národní banka. Do sedmi dnů musí Garanční systém finančního trhu (GSFT) začít s výplatou náhrad vkladů klientům. Banka s ruským kapitálem se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V Česku má pobočky v Praze a Karlových Varech.

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v říjnu zlepšila více, než se očekávalo. To naznačuje, že ekonomická aktivita v zemi je silná a analytici a investoři jsou optimističtější ve výhledu růstu největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil institut ZEW.

V Česku pravděpodobně skončí monopol na dodávání poznávacích značek, který má od 90. let minulého století firma Hicon. Ve výběrovém řízení pořádaném ministerstvem dopravy uspěla podle zjištění serveru Lidovky.cz společnost Security Paper Mill (SPM) ze skupiny Delta Capital. Jedna značka nově vyjde zhruba na 45 korun oproti současným 77 korunám. Vyšel tak třetí pokus na výběr nového dodavatele, který Ministerstvo dopravy vyhlásilo na jaře tohoto roku.

Indický obchodník se sídlem v Dubaji koupil v dražbě automobilovou poznávací značku s pouhým číslem 5 za 33 milionů dirhamů, v přepočtu 216 milionů korun.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!