7. listopadu 2016 19:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Velká podzimní měnová revoluce, aneb tři roky s intervencemi

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Výběr ekonomických zpráv pondělí 7. listopadu: Šťastné i nešťastné realitní obchody, bankovní kyberpodvodníci stále útočí a bude z Česka start-up nation?

Kromě devětadevadesátého výročí Velké říjnové socialistické revoluce dnes slavíme i jedno menší, ale neméně významné výročí. Přesně před třemi lety si velkou podzimní měnovou revoluci dopřála i Česká národní banka s intervencemi proti koruně. A jak poznamenal hlavně bulvár, vše nám zdražila. Zatím se ovšem ukázalo, že ekonomika šlape, mzdy - alespoň trochu - rostou, zahraniční kapitál teče a celkově se nám daří docela dobře. Otázka samozřejmě stále je co bude dál. Tedy jak a kdy intervence skončí a co se stane. To bude teprve ta pravá revoluce.

Slabou korunu a příliv peněz ze zahraničí společně s nízkými úroky je možné vidět i za sérií realitních obchodů. Kromě Florentina jehož prodej je na spadnutí, už změnila majitele třeba taktéž pražská galerie Myšák. Kanceláře proslavené jako sídlo Romana Janouška koupila česká skupina Koh-i-noor. Reality jsou holt v těchto dobách, i přes nafouklé ceny, bezpečná investice.

Další nešťastnou realitou je pražské Hlavní nádraží. Společnost Grandi Stazioni žádá po českém státu zaplacení 776 milionů korun. Jde o peníze, které prostavěla v rámci rekonstrukce nádraží, o jehož pronájem nedávno přišla. O zaplacení stamilionů si řekla prostřednictvím žaloby podané k Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Dobře ovšem nedopadl jiný realitní obchod. Snaha České pošty prodat bývalý klášter svatého Gabriela na pražském Smíchově v elektronické aukci, zkrachovala. Nabídku předložila jen jedna společnost, ale s formálními chybami.

Zákazníci britské finanční společnosti Tesco Bank se stali terčem útoku kybernetických podvodníků, kterým se podařilo přesunout peníze ze zhruba 20 tisíc účtů. Firma je bankovní divizí maloobchodního řetězce Tesco. Slíbila, že vzniklé finanční ztráty zákazníkům nahradí.

Banky a centrální banka budou v Česku sdílet informace právě o internetových útocích a incidentech. Zároveň také o přijatých opatřeních, jak takovým útokům zabránit. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou poslalo ministerstvo financí k připomínkám.

Složitou otázku, jak z Česka vybudovat „start-up nation“ po vzoru Izraele zatím nikdo nerozluštil. Na Masarykově univerzitě v Brně ale právě začíná unikátní kurs, na který přijeli přednášet právě přední profesoři a byznysmeni z Tel-Avivu, či Haify. Témata jako inovace, rizikový kapitál, nebo kyberbezpečnost zní zajímavě. Uvidíme, co to v moravské digitální metropoli udělá.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?