Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Věštec věří Applu, Škoda předběhla Audi a úřady jdou po virtuálech

Warren Buffet v obklopení mladých slečen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warren Buffet v obklopení mladých slečen. | foto: Reuters

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 16. srpna 2016: Buffet zdvojnásobil podíl v Applu, česká ekonomika mírně zpomalila růst, Volkswagen se chce dohodnout s vládou USA na skončení Dieselgate a stát dosadí do OKD svoje lidi.

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,9 procenta. Vývoj se shoduje s předpoklady analytiků. V prvním čtvrtletí ekonomika meziročně vzrostla o 3,0 procenta.

T-Mobile dostal pokutu 3,6 milionu korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) kvůli krádeži dat 1,2 milionu klientů. Data podle úřadu ukradl zaměstnanec operátora a T-Mobile se dopustil správního deliktu, když data dostatečně nezabezpečil. Jde o jednu z nejvyšších sankcí, které kdy ÚOOÚ udělil, maximální je deset milionů.

Warren Buffet a jeho investiční společnost Berkshire Hathaway zvýšila podíl v Applu o více než polovinu. Snížila naopak podíl v největším světovém maloobchodním řetězci Wal Mart Stores. Fond známého investičního guru, přezdívaného Věštec z Omahy, k poslednímu červnu držela 15,2 milionu akcií firmy se slavným jablkem ve znaku v hodnotě 1,46 miliardy dolarů. Na jaře, kdy oznámila svůj vůbec první nákup Applu, držela jeho 9,8 milionu akcií. Podíl tak za čtvrtletí vzrostl o 55 procent.

Volkswagen a představitelé amerického ministerstva spravedlnosti zahájili rozhovory o tom, jak uzavřít trestní řízení proti koncernu kvůli emisnímu skandálu. Urovnání mezi s vládou USA by mělo znamenat tečku za americkou částí aféry, která vypukla téměř před rokem. Reuters už dříve napsal, že by rozhovory mezi Volkswagenem a ministerstvem spravedlnosti mohly vyústit v dohodu, v níž by automobilka přiznala vinu za manipulace s emisemi, podvolila se nezávislému dohledu a zaplatila dosud neurčenou pokutu v miliardách dolarů.

Mobilní data nevypíná lidem jen O2, úřad si posvítí i na jeho virtuály. Je tomu měsíc, co mobilní operátor pobouřil své zákazníky, když jim namísto snížení rychlosti začal internetové připojení po vyčerpání základního datového objemu rovnou vypínat. Kontroverzní změnu však už provedli i někteří virtuální operátoři v síti O2 – Bleskmobil a Tesco Mobile. První jmenovaný prakticky přeprodává předplacené karty O2 a ve druhém má operátor ze skupiny PPF dokonce poloviční podíl.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) již prověřuje, zda operátoři své zákazníky dostatečně informovali ajestli jim neměli dát možnost kvůli jednostranné změně podmínek odstoupit bez sankce od smlouvy.

Škoda Auto vydělává na svých vozech více než luxusní Audi, BMW nebo Mercedes. Samozřejmě ne v absolutních číslech, ale v porovnání zisku k tržbám z jednoho vozu patří k premiantům. Vyplývá to z čísel, která zveřejnilo Centrum pro automobilový výzkum Univerzity Duisburg-Essen a která publikoval německý deník Handelsblatt.

OKD povedou lidé dosazení českým státem, dosadí do zadlužené černouhelné společnosti vlastního finančního i provozního ředitele. Po úterním jednání s ministrem financí Andrejem Babišem to řekl ministr průmyslu Jan Mládek. Kdo přesně do firmy zamíří, by podle něj mělo být jasné v řádu dnů až týdnů.

Tramvaje z ČKD byly v Praze na odpis, v Sofii září. Metropolí Bulharska brázdí už polovina tramvají, které si Sofie na jaře koupila z Prahy. Jde o příběh oboustranně výhodného obchodu. V Česku by dvacet souprav, čekalo vyřazení, v Bulharsku je považují za výraznou posilu vozového parku. První ohlasy jsou pozitivní.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...