Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Web slaví 25 let a Bill Gates je bohatší, než kdy dřív

Narozeninový dort - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Narozeninový dort - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Výběr ekonomických zpráv 23. srpna 2016: Volkswagen se dohodl s dodavateli, Světlík poslal další vítkovickou firmu do insolvence a celníci budou možná šetřit daňové zločiny.

Internet slaví 25 let od spuštění první veřejné webové stránky. Sestávala jen z textu a hypertextových odkazů, šlo přitom o průlom, který 23. srpna 1991 zahájil skutečně informační éru. Otec protokolu www, tehdy vědec ve švýcarském středisku CERN, Sir Tim Berners-Lee na stránce popsal základy fungování webu. Dnes je opět přístupná jako připomínka.

Sir Tim od prý tušil, že světová síť skutečně přinese globální revoluci. Lze ovšem pochybovat, že si vůbec dovedl představit. co všechno se na „jeho“ webech bude psát.

Internet v roce 2016

Internet v roce 2016

Volkswagen se dohodl na řešení sporu se dvěma dodavateli, který měl dopad na provoz šesti závodů koncernu. Podle deníku Hannoversche Zeitung dohoda počítá s uzavřením dlouhodobého partnerství mezi koncernem a oběma dodavateli a s co nejrychlejším obnovením dodávek. Přesný obsah dohody žádná ze stran sporu neupřesnila. Jasné nebylo ani pozadí sporu, podle médií ale za ním mohl stát jeden společný projekt, ze kterého sešlo.

Bill Gates štědře přispívá na charitu, jeho bohatství přesto stále roste. Letos dosáhlo rekordních 90 miliard dolarů, tedy téměř 2,2 bilionu korun. Většina Gatesových peněz přitom už dnes nepochází z Microsoftu. Dvouapůlprocentní podíl ve firmě činí z jeho celkového jmění ‚pouhých 11 miliard.

Celníci budou možná šetřit daňové zločiny, od roku 2019 má dojít k rozšíření jejich pravomocí. Na tiskové konferenci to v úterý oznámila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. K vyšetřování daňových trestných činů je nyní oprávněna pouze policie.

Vítkovice opět v insolvenci. Další firma z holdingu Jana Světlíka na sebe podala návrh na insolvenci. Společnost Vítkovice Envi, která vyrábí nádrže a zaměstnává 100 lidí, zároveň žádá povolení reorganizace. Firma má celkové dluhy kolem 155 milionů. Jde o stoprocentní dceřinou společnost firmy Vítkovice Power Engineering, která o vyhlášení insolvence a reorganizaci požádala už před časem a soud o případném úpadku rozhodne tento týden.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.