26. dubna 2017 20:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: Začala bitva o regulaci operátorů

Volání z mobilního telefonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání z mobilního telefonu. | foto: Shutterstock

PRAHA V Poslanecké sněmovně se začaly scházet pozměňovací návrhy ke klíčové novele telekomunikačního zákona. A to je právě to kolbiště, kde se skutečně rozhodne, jak bude ve finále legislativa vypadat. Připomeňme, že právě tohle je předpis, který má podle vlády zvýšit práva spotřebitelů ve smlouvách s operátory, rozhýbat konkurenci na trhu a přispět k nižším cenám.

Právě jeho podoba byla oficiálním zdůvodněním pádu ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), a to po tvrdé kritice především od vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Po projednání normy na sněmovním hospodářském výboru minulý týden se ovšem začalo mluvit hlavně o­navrhovaných vyšších pokutách pro operátory, vypočítaných přímo jako procento z miliardových obratů. Návrh na vypuštění tohoto ustanovení podal poslanec Ivan Adamec (ODS).

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ má ve čtvrtek projednat prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Předseda dozorčí rady Václav Pačes agentuře ČTK řekl, že na jednání určitě padne návrh, aby se rozhodnutí odložilo. Možný prodej elektrárny v­minulých dnech kromě ekologů kritizoval v médiích i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Při platbách přes internetbyla okradena tři procenta Čechů. Ve většině případů šlo o částku do 5000 korun. Peníze se po reklamaci vrátily zpět jen polovině poškozených. Vyplynulo to z průzkumu antivirové firmy Eset a online společnosti Seznam.cz. Na zabezpečení počítače, z něhož objednávají a platí zboží, myslí naprostá většina Čechů. Antivir má 94 procent respondentů.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!