26. září 2016 6:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS TÝDNE: Co (ne)čekat od Trumpa, ropného kartelu a České národní banky

Trump a Clintonová - favoriti mezi uchazeči o křeslo v Bílém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump a Clintonová - favoriti mezi uchazeči o křeslo v Bílém domě. | foto: Reuters

PRAHA Výhled ekonomických událostí týdne: Trump a Clintonová se pokají v debatě, ČNB na měnovém zasedání, OPEC v Alžíru, Česká a Slovenská vláda v Bratislavě a Musk odhalí cetu na Mars.

Hlavní ekonomickou událostí nadcházejícího týdne bude bezpochyby čtvrteční měnové zasedání bankovní rady České národní banky. Samozřejmě nikdo přesně neví, jaké přesně může padnout rozhodnutí, nicméně jen málokdo čeká, že by padlo něco konkrétnějšího k ukončení intervencí. Guvernér Jiří Rusnok v uplynulém období navázal na tradici ústních intervencí a centrální banka si dál hraje s analytiky, trhy a především spekulanty. A není se jí co divit.

Převažující mínění dnes je, že by se kurzový režim mohl začít uvolňovat o něco dřív, ale pozvolněji. Nicméně, vše může být úplně jinak a moment překvapení je na straně ČNB.

Promluvit by měla i šéfka americké centrální banky Fed Janet Yellenová i její evropský protějšek Mario Draghi v čele ECB. Ať už před zákonodárci, nebo na tiskových konferencích, trhy s napětím čekají, co řeknou.

Mluvit ovšem budou především američtí prezidentští kandidáti. Hillary Clintonová a Donald Trump se v pondělí potkají poprvé tváří v tvář v televizním duelu. Ve vypjatých volbách, jako jsou tyto, a s blížícím se listopadovým termínem voleb, mohou být debaty velmi důležité pro konečný výsledek. A obsazení postu v čele největší firmy světa pak rozhodně zajímá celou globální ekonomiku.

Přímý dopad může mít jednání OPEC na mezinárodním fóru v Alžíru. Dohromady s Ruskem se budou členové ropného kartelu bavit o zmrazení těžby a tedy možném zvýšení ceny pohonných hmot. Klíčová dohoda se ovšem tento týden neočekává.

Vlády České republiky a Slovenské republiky se v pondělí setkají v Bratislavě na společném zasedání. Budou mluvit o budoucnosti vzájemných vztahů i o budoucnosti skupiny zemí V4.

O budoucnosti bude mluvit i Elon Musk. Na konferenci v Mexiku by měl představit svůj plán na kolonizaci Marsu.

Jan Klesla, ČTK
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.