23. října 2016 20:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS VÍKENDU: Letní čas se už nevyplácí, média možná

Obří hodiny v Mekce budou ukazovat islámský čas, Saúdská Arábie chce, aby se stal protipólem světového času  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří hodiny v Mekce budou ukazovat islámský čas, Saúdská Arábie chce, aby se stal protipólem světového času | foto: Reuters

PRAHA Co nám přinesl víkend v byznysu? Server Lidovky.cz přináší rychlé shrnutí.

Ceny elektřiny a plynu pro domácnosti by měly příští rok stagnovat. Vyplývá to z vyjádření dodavatelů energií a analytiků pro ČTK. Velkoobchodní ceny energií na burzách mají rostoucí trend. Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2017 stoupla od půlky února o téměř polovinu na zhruba 32 eur za megawatthodinu. Podle odborníků to ale ceny pro příští rok příliš neovlivní, obchodníci totiž komodity kupují většinou s velkým předstihem.

Registr skutečných vlastníků právnických osob měl být podle původního návrhu ministerstva financí veřejný. Resort Andreje Babiše (ANO) to zdůrazňuje v prohlášení, v­němž se včera ostře ohradil proti „hrubé dezinterpretaci“ jeho postoje k­ výše uvedenému registru v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce na webu ČT24. Změnu registru na neveřejný si vynutila Legislativní rada vlády s odvoláním na ochranu osobních údajů, napsalo ministerstvo.

Úspory, kvůli kterým byl v­ minulosti zaveden letní čas, jsou v současnosti pro ekonomiku zanedbatelné. Vyplývá to z výpočtů analytika České spořitelny Michala Skořepy. Peněžní hodnota roční úspory elektřiny díky posunu času totiž vychází na zhruba 30 milionů korun, což je řádově necelá jedna tisícina procenta HDP. Kolik se ale ušetřilo zkraje 20. století, už ČTK neuvedla.

Americká telekomunikační společnosti AT&T přebírá mediální konglomerát Time Warner za 85,4 miliardy dolarů (asi 2,1 bilionu korun); celková hodnota transakce včetně dluhu Time Warner má činit 108,7 miliardy dolarů (asi 2,7 bilionu korun). Správní rady obou firem schválily dohodu jednomyslně o­víkendu. Dohoda ale podle zahraničních agentur může v USA narazit na odpor státu. Time Warner je mimo jiné hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.