Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prezident je zametač. Je to rána pod pás, říkají byznysmeni o amnestii

Radim Jančura (vlevo nahoře), Martin Hausenblas (vpravo nahoře), Pavel Juříček (vlevo dole), Stanislav Bernard (vpravo dole) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura (vlevo nahoře), Martin Hausenblas (vpravo nahoře), Pavel Juříček (vlevo dole), Stanislav Bernard (vpravo dole) | foto: Lidovky.cz

PRAHA Vedle drobných kriminálníků a pachatelů neúmyslných trestných činů amnestie prezidenta Václava Klause omilostní zřejmě i velké ryby hospodářské kriminality. Co na to říkají významní čeští podnikatelé? Shodnou se na tom, že je to velice špatný krok, který jen přispěje k už tak špatné náladě ve společnosti.

Server Lidovky.cz oslovil pětici výrazných osobností českého byznysu aktivně vystupujících ve veřejném životě s dotazem:

„Souhlasíte s tím, že novoroční amnestie prezidenta republiky se vedle drobné kriminality a neúmyslných trestných činů týká také aktérů velkých hospodářských podvodů, které dosud nebyly soudně vyřešeny (H-Systém, Union banka, Jiří Berka, František Chvalovský apod.)?“

Stanislav Bernard

Stanislav Bernard

zakladatel pivovaru Bernard, zastupitel a spoluzřizovatel Nadačního fondu proti korupci

S takovou podobou amnestie samozřejmě zásadně nesouhlasím.

Prezident namísto tlaku na zrychlení řešení těchto závažných kauz, vyvíjí snahu zamést je pod koberec. Toto není prezident, ale zametač.

Radim Jančura

Radim Jančura

majitel dopravních společností Student Agency a RegioJet

Je to obrovská rána pod pás. Doufám, že na inkriminované kauzy se milost vztahovat nebude a je platná pouze tehdy, pokud byly průtahy zaviněné státem. Klaus si tím moc pohoršil a myslím si, že to neudělal ze své hlouposti, ale z nějakého kalkulu. Tak hloupý není, aby to udělal daleko hůř než jeho slovenský kolega, který udělil amnestii férově. Pro lidi, kteří se provinili nedbalostním trestním činem je adekvátním trestem už obvinění a odsouzení. Takoví lidé si druhou šanci zaslouží.

Jiří Šimáně

Jiří Šimáně

majitel holdingu Unimex Group (Travel Service), člen hnutí ANO 2011

S amnestií nesouhlasím a chybí mi zejména její důvod, tedy jestli je vůbec zapotřebí. Jsou případy, ve kterých s ní jde souhlasit, ale mně vadí to, co zřejmě asi každému – že se zastavuje trestní stíhání v případech soudního řízení protahovaného přes osm let. V době antikorupčního étosu si myslím, že to lidi spíš otráví.

Pavel Juříček

Pavel Juříček

podnikatel roku 2007, majitel skupiny Brano Group, donátor Nadačního fondu proti korupci

Tentokrát to pan prezident přehnal a myslím si, že když už za to dostal „kartáč“ ze všech stran, tak je mu z toho až smutno. Pokud něco připravujete, tak si nejdřív uděláte analýzu a pak syntézu, ale podle toho, jak amnestie vypadá, tak on to pravděpodobně střelil od boku. Vylezla z toho úplně katastrofální věc pro morálku v Česku. Určitě bychom akceptovali, kdyby se týkala řádově stovek lidí a kdyby se nevztahovala na choulostivé kauzy. Je to škoda a je mi z toho smutno, jak to tady plácáme. Jak to řídí vláda, tak to řídí prezident. Navíc všichni dobře víme, že polovička těch propuštěných se za mříže zase brzy vrátí.

Martin Hausenblas

Martin Hausenblas

jeden ze zakladatelů firmy Adler, filantrop, předseda sdružení Podnikáme bez korupce

Amnestie bourá další pilíř naší země, kterou je důvěra občanů ve spravedlnost. V tuto chvíli totiž přestalo platit, že po trestném činu přijde trest. Nezbývá než se hořce smát nad Klausovou proklamací o návratu k hodnotám, když Klaus sám devastuje naši zemi jedním skandálním precedentem za druhým. Hodnoty ve společnosti totiž upevňují morální autority zejména formou precedentu, apelu, nebo prohlášení. Klaus bohužel tuto svou státotvornou roli za celou dobu prezidentování naprosto nepochopil. Klaus svým činem chladnokrevně a elegantně legalizoval rozkrádání naší země v minulosti, demotivoval policii, státní zástupce a soudy a navíc si zavázal mnoho lumpů, kterým dal svobodu. (redakčně zkráceno)

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!