10. září 2012 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průzkum: Developeři ve střední Evropě věří průmyslovým nemovitostem

Průmyslová hala (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslová hala (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Developeři ve střední Evropě věří průmyslovým nemovitostem. V Česku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku se v první polovině letošního roku postavilo 370 000 metrů čtverečních nových průmyslových hal. To je nejvíce za poslední tři roky, loni ve stejném období se postavilo 200 000 metrů čtverečních.

Oznámila to realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield (C&W).

Ve srovnání s lety 2008 až 2009, kdy dozníval boom nové výstavby, je to ale o milion metrů méně. V prvním pololetí roku 2009 se postavilo téměř 1,3 milionu metrů čtverečních. Aktuálně v regionu existuje zhruba 15 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových hal k pronájmu.

ČTĚTE TAKÉ:

Region střední Evropy je stabilní

Ve střední Evropě se v prvním pololetí postavily průmyslové haly v hodnotě okolo 170 milionů eur, v přepočtu zhruba za 4,2 miliardy korun. Region je stabilní a výrazné výkyvy se v nejbližších měsících neočekávají. Stabilita na trhu podle C&W přináší jistotu investorům, developerům i firmám. Podíl volných ploch je vyrovnaný a v průměru se pohybuje kolem zdravých deseti procent. Pod tuto hranici se dostává v Česku a na Slovensku, kde poptávka mírně převyšuje aktuální nabídku volných ploch. Naznačuje to, že ve střední Evropě je prostor pro další výstavbu.

"Nová výstavba se zatím výrazně nerozjíždí. Jedním z důvodů je nedostatek domácích investorů schopných kupovat hotové haly," uvedl vedoucí středoevropského průmyslového týmu v C&W Ferdinand Hlobil.

Hlobil doplnil, že pronájmy se v prvním pololetí mírně snížily na 1,2 milionu metrů čtverečních z loňských 1,5 milionu. Poptávku po prostorách podle něj táhne především výroba, speciálně automobilová, napojená na německou ekonomiku. Největší pronájmy se uskutečnily v Polsku, případně České republice.

Lidovky.cz, ČTK