Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čakovice patří mezi nejmenší pražské části, přesto tam za 10 let přibyly tisíce lidí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Natland Real Estate

V Čakovicích, jedné z nejmenších pražských městských částí, byla za posledních 10 let zahájena výstavba celkem 1400 nových bytů. V současné době tak má Praha-Čakovice kolem 11 tisíc obyvatel, jen v období 2006 až 2016 jich přibylo více než 4000.

„Lokality, kde proběhla nová výstavba, mají naprosto odlišnou věkovou strukturu tvořenou převážně aktivními skupinami ve věku 25 až 45 let a adekvátním počtem dětí,“ upozorňuje na jeden z pozitivních dopadů demograf Martin Červinka.

Varovným příkladem je naopak podle Červinky Praha 11. „Od roku 2001 do roku 2015 bylo na celém tomto rozsáhlém území dokončeno pouze 1300 bytů,“ vypočítává. Ještě v roce 2004 tak tvořila věková skupina 65+ jen 10,7 procenta všech obyvatel Prahy 11. V roce 2015 už bylo seniorů 21 procent.

Územní rozhodnutí svazuje ruce

Zatím poslední stavbou, která se právě v Čakovicích rozbíhá, je komorní dům Sedmikráska s 24 byty, který navazuje na projekt Čakovický park skupiny Natland. Jenom v něm za uplynulých deset let vyrostlo na 800 bytových jednotek.

„Na projektu jsme i se všemi přípravnými fázemi pracovali celou poslední dekádu,“ říká partnerka Natlandu Jana Sečkářová. Na trhu s rezidenčním bydlením podle ní za tu dobu proběhly zásadní změny, developer na ně ale mohl reagovat jen v omezené míře.

„S každým dalším domem, jehož stavbu jsme zahajovali, jsme například upravovali detaily dispozice bytů, abychom vyšli vstříc aktuálním požadavkům klientů na bydlení,“ říká Sečkářová. Skladba bytových jednotek jako celek ale musela zůstat zachována, aby odpovídala záměrům schváleným v územním rozhodnutí. 

Sedmikráska nabízí byty 2+kk až 4+kk, ke každému náleží balkon a k dispozici je i sklípek a garážové stání v podzemí. Ceny začínají na 70 tisících korun za metr.

Nejvíc bytů se chystá na „pětce“

Podle studie developerské společnost Central Group se nejvíce nových bytů připravuje v Praze 5, kde jde například o projekt Central Group Nový Zličín, Západní město Finepu a Smíchovské nádraží Sekyra Group a Českých drah.

Následuje Praha 9 s Teslou Hloubětín od Central Group a projektem Nová Toužimská od Skanska Reality, Vivus Kolbenova od Vivusu, Avia Letňany od Odien Real Estate nebo s projektem U Elektry Hloubětín od Finepu. V Praze 4 se připravují například projekty Central Group na Kavčích Horách, v Krči a Modřanech a projekty Michelské pekárny a Modřanský cukrovar od Skanska Reality.

David Vagaday

Autor

David VagadayDavid.Vagaday@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...