Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čakovice patří mezi nejmenší pražské části, přesto tam za 10 let přibyly tisíce lidí

Vizualizace bytového domu Sedmikráska v pražských Čakovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace bytového domu Sedmikráska v pražských Čakovicích. | foto: Natland Real Estate

V Čakovicích, jedné z nejmenších pražských městských částí, byla za posledních 10 let zahájena výstavba celkem 1400 nových bytů. V současné době tak má Praha-Čakovice kolem 11 tisíc obyvatel, jen v období 2006 až 2016 jich přibylo více než 4000.

„Lokality, kde proběhla nová výstavba, mají naprosto odlišnou věkovou strukturu tvořenou převážně aktivními skupinami ve věku 25 až 45 let a adekvátním počtem dětí,“ upozorňuje na jeden z pozitivních dopadů demograf Martin Červinka.

Varovným příkladem je naopak podle Červinky Praha 11. „Od roku 2001 do roku 2015 bylo na celém tomto rozsáhlém území dokončeno pouze 1300 bytů,“ vypočítává. Ještě v roce 2004 tak tvořila věková skupina 65+ jen 10,7 procenta všech obyvatel Prahy 11. V roce 2015 už bylo seniorů 21 procent.

Územní rozhodnutí svazuje ruce

Zatím poslední stavbou, která se právě v Čakovicích rozbíhá, je komorní dům Sedmikráska s 24 byty, který navazuje na projekt Čakovický park skupiny Natland. Jenom v něm za uplynulých deset let vyrostlo na 800 bytových jednotek.

„Na projektu jsme i se všemi přípravnými fázemi pracovali celou poslední dekádu,“ říká partnerka Natlandu Jana Sečkářová. Na trhu s rezidenčním bydlením podle ní za tu dobu proběhly zásadní změny, developer na ně ale mohl reagovat jen v omezené míře.

„S každým dalším domem, jehož stavbu jsme zahajovali, jsme například upravovali detaily dispozice bytů, abychom vyšli vstříc aktuálním požadavkům klientů na bydlení,“ říká Sečkářová. Skladba bytových jednotek jako celek ale musela zůstat zachována, aby odpovídala záměrům schváleným v územním rozhodnutí. 

Sedmikráska nabízí byty 2+kk až 4+kk, ke každému náleží balkon a k dispozici je i sklípek a garážové stání v podzemí. Ceny začínají na 70 tisících korun za metr.

Nejvíc bytů se chystá na „pětce“

Podle studie developerské společnost Central Group se nejvíce nových bytů připravuje v Praze 5, kde jde například o projekt Central Group Nový Zličín, Západní město Finepu a Smíchovské nádraží Sekyra Group a Českých drah.

Následuje Praha 9 s Teslou Hloubětín od Central Group a projektem Nová Toužimská od Skanska Reality, Vivus Kolbenova od Vivusu, Avia Letňany od Odien Real Estate nebo s projektem U Elektry Hloubětín od Finepu. V Praze 4 se připravují například projekty Central Group na Kavčích Horách, v Krči a Modřanech a projekty Michelské pekárny a Modřanský cukrovar od Skanska Reality.

David Vagaday

Autor

David VagadayDavid.Vagaday@lidovky.czČlánky
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Byty. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Byty. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Byty. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč