Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cambridge Analytica odvedla práci pro kampaň za brexit, tvrdí bývalá manažerka firmy

Kampaň Leave.EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kampaň Leave.EU. | foto: Robert Schuster

Londýn Nechvalně známá poradenská společnost Cambridge Analytica (CA) před referendem z června 2016 odvedla práci pro Leave.EU, tedy neoficiální kampaň prosazující odchod Británie z Evropské unie. V prohlášení poskytnutém výboru britských poslanců společně s interními e-maily to uvedla bývalá manažerka CA Brittany Kaiserová.

Představitelé analytické společnosti i Leave.EU v minulosti popírali, že při brexitovém referendu jejich organizace spolupracovaly, píše televize Sky News.

CA se loni na jaře stala světoznámým pojmem, když média v Británii i Spojených státech informovala, že firma podvodně získala údaje o desítkách milionů uživatelů Facebooku. Nashromážděná data pak údajně použila pro vývoj nástrojů na účinné cílení politické reklamy na internetu.

Britský rozměr skandálu kolem CA a možné napojení poradenské společnosti na dění před referendem o členství Británie v EU od té doby vyšetřuje jeden z výborů dolní komory britského parlamentu. Podnikatel Arron Banks, který financoval Leave.EU, v minulosti veřejně přiznal, že jeho kampaň si CA najala. Později ale před poslanci řekl, že volil nesprávná slova. „Jestli jsme je najali? Zjevně ne. Protože jsme jim nezaplatili a nepodepsali smlouvu,“ řekl v červnu 2018.

Podle Kaiserové ale na „zpoplatněnou“ práci došlo, přestože žádná smlouva nikdy podepsána nebyla. Jako důkaz pro své tvrzení označila dokumenty předané britským poslancům, mezi nimiž je také e-mailová komunikace mezi předními představiteli CA, Leave.EU a Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), jejíž tehdejší lídr Nigel Farage byl hlavní tváří Leave.EU.

30.července 2019 v 10:17, příspěvek archivován: 30.července 2019 v 19:22

There is a lot in here. This for eg is very interesting. It's a discussion of legality of what they're planning to do with data with Matthew Richardson. He's a key player who connects Nigel Farage to the US far right. Ex-general secretary of UKIP & close to Robert Mercer https://t.co/m4TGpMST9l

Vyjádření nasvědčují tomu, že CA analyzovala data poskytnutá stranou UKIP a výsledek své práce předala Leave.EU. Kaiserová uvádí, že Banks peníze za tuto činnost předal UKIP, ta se ale rozhodla, že je CA nevyplatí. „Mám pádné důvody věřit, že tyto soubory dat a analyzované údaje zpracovávané společností Cambridge Analytica... byly následně použity kampaní Leave.EU bez další pomoci od Cambridge Analytica,“ uvedla bývalá pracovnice CA.

Mezi materiály předanými parlamentu je například e-mail, ve kterém se tajemník UKIP Matthew Richardson ujišťuje ohledně průběhu plánované spolupráce s CA. „CA obdrží osobní údaje od UKIP... CA vytvoří sérii modelů potenciálních stoupenců a profil ideální komunikace pro každý z nich, v nichž nebudou žádné osobní údaje... CA vrátí zanalyzovaný soubor UKIP. Jelikož zanalyzovaný soubor neobsahuje žádné osobní údaje, UKIP může tento zanalyzovaný soubor poskytnout komukoli dalšímu, aby s ním naložili, jak chtějí. UKIP zanalyzovaný soubor poskytne Leave.EU. Můžete prosím potvrdit, že výše uvedené platí?“ napsal Richardson provoznímu řediteli CA Julianu Wheatlandovi.

V jiném e-mailu podle Sky News právník CA mluví o „práci, kterou jsme už pro UKIP udělali“. V dalším pak Wheatland informuje tým CA o dohodě s Banksovým poradcem Andym Wigmorem. „Mluvil jsme s Andym Wigmorem a on mně potvrdil, že ačkoli smlouva s Leave nebyla sepsána, je to všechno pod kontrolou,“ napsal Wheatland.

Bývalý šéf CA Alexander Nix loni tvrdil, že jeho firma ani žádná s ní spojená společnost na kampani před brexitovém referendu nepracovaly. Banks britským poslancům řekl, že CA jeho organizaci učinila nabídku, podle něj ale nejsou důkazy o tom, „že jsme na nabídku kývli“. Nová zjištění skupina Leave.EU v médiích bezprostředně nekomentovala.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...