17. září 2012 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Canon a Panasonic zastavují kvůli nepokojům v Číně výrobu

Logo společnosti Canon v tokijském obchodě s elektronikou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Canon v tokijském obchodě s elektronikou | foto: Reuters

TOKIO Japonská elektrotechnická společnost Canon se rozhodla na dva dny zastavit výrobu ve třech z celkových čtyř továren, které má v Číně. Reaguje tak na protijaponské protesty, které v minulých dnech zasáhly Čínu. Ke stejnému kroku se rozhodla i společnost Panasonic a podle japonských médií i několik dalších firem. Automobilka Toyota ale navzdory útokům ve výrobě pokračuje.

Odstávka v továrnách Canonu se týká dneška a úterka, zatím ale není jasné, jak tento krok firmu ovlivní. Dnes je totiž v Japonsku státní svátek, takže ekonomické dopady by nemusely být výrazné.

ČTĚTE TAKÉ:

Canon zastavuje výrobní linky v továrně v provincii Kuang-tung, kde vyrábí laserové tiskárny. Další továrna, kterou rozhodnutí zasáhne, je ve stejné provincii a vyrábí digitální fotoaparáty. Třetí závod je v provincii Ťiang-su a vyrábí se v něm kopírky.

Panasonic uvedl, že zastavil výrobu ve dvou továrnách na součástky, předběžně také na dva dny. Výroba ve třetím závodě byla přerušena v reakci na sabotáž, které se dopustila část zaměstnanců. Firma personálu sdělila, aby prozatím zůstal doma.

Nepokoje ohrožují obchodní vztahy mezi oběma zeměmi

Čínu v minulých dnech zasáhly ostré protijaponské protesty kvůli sporným ostrovům, na které si činí nárok obě země. Tokio proto vyzvalo Peking, aby ochránil japonské občany v zemi. Nynější protesty jsou největší za desítky let.

Čínská státní média mezitím varovala, že vlna nepokojů ohrožuje obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Vzájemná obchodní výměna loni dosáhla zhruba 345 miliard dolarů (asi 6,4 bilionu Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!