8. prosince 2015 8:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Část pracovníků Aircraft Industries má nucené volno. Kvůli propadu rublu

Výroba letadla ve společnosti Aircraft Industries. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba letadla ve společnosti Aircraft Industries. | foto: Jan Karásek, MAFRA

ZLÍN Část pracovníků kunovického výrobce letadel Aircraft Industries dostala od úterý nucené volno. Firmě se nedaří plnit plán prodeje, dopadl na ni propad rublu, píše úterní Mladá fronta Dnes. Právě do Ruska prodává firma, vlastněná ruským holdingem UGMK, většinu vyrobených strojů.

Nucené volno firma zažila již v letech 2000 a 2004. Nyní jde podle ředitelky společnosti Ilony Plškové jen o krátkodobé úsporné a přechodné opatření. Společnost neměla v posledních deseti letech s financováním žádné problémy.

Zaměstnancům na nucené dovolené bude firma platit 60 procent mzdy. Odboráři s tím souhlasí. Lidé by se měli do firmy postupně vracet, někteří i za týden, jiní zřejmě do měsíce. Dohoda o částečné nezaměstnanosti, kterou s vedením firmy uzavřeli odboráři, platí do konce ledna. Podle Plškové chce firma pokračovat ve výrobě i ve vývoji. Aircraft Industries zaměstnává kolem tisíce lidí.

ČTK