28. prosince 2017 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Část skiareálů trápí obleva a déšť, pomoci jim může páteční ochlazení

Skiareál - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skiareál - ilustrační foto | foto: Skiareál Monínec

PRAHA Teplé počasí s deštěm se na řadě míst České republiky promítlo do nižší návštěvnosti skiareálů. Výše položená střediska ale mají na sjezdovkách sněhu dostatek, a na své si na horách přijdou i běžkaři. Vlekaři navíc doufají, že se ještě v pátek a v sobotu přes noc ochladí tak, že budou moci spustit sněžná děla. Vyplývá to z ankety krajských zpravodajů ČTK.

Dobré podmínky pro lyžování mají Krkonoše, kde na sjezdovkách leží až 90 centimetrů technického a přírodního sněhu. Například ve SkiResortu Černá hora - Pec se lyžuje v pěti areálech na více než 40 kilometrech sjezdovek. Upravené jsou v Krkonoších i desítky kilometrů tras pro běžkaře.

Vrásky na čele udělala obleva vlekařům v Ústeckém kraji. Lyžuje se zatím jen na Klínech, Alšovce a Telnici. Naopak na neurčito museli odložit zahájení letošní lyžařské sezony například na teplickém Bouřňáku.

Počasí v Karlovarském kraji přeje sjezdovému i běžeckému lyžování. „Na Klínovci panují vynikající podmínky pro lyžování. Přes noc napadlo osm centimetrů nového sněhu,“ řekla mluvčí skiareálu Klínovec Hana Hoffmannová. V provozu jsou i níže položené areály a upravená je i řada běžeckých tras.

Výborné podmínky slibují lyžařům před koncem roku hory v Plzeňském kraji. Po předchozí oblevě opět sněží, v provozu jsou všechny větší areály a upravují se i stopy pro běžkaře.

Lyžovat se bude na sklonku roku i na jihu Čech. Na Kvildě dokonce zažívají z pohledu sněhových podmínek nejlepší svátky za posledních několik let. Vánoční oteplení přečkal bez zásadní úhony také skiareál Zadov, kde jsou otevřené všechny sjezdovky.

Ve středních Čechách jsou v provozu dva skiareály ze čtyř. Už v listopadu se lyžařům otevřel skiareál Monínec na Příbramsku, nyní zahájil provoz skiareál Chotouň u Jílového u Prahy. Oba hlásí návštěvnost v řádu stovek lidí denně.

V horských střediscích v Pardubickém kraji je otevřena většina sjezdových tratí. Například v Dolní Moravě na Orlickoústecku je v provozu 7,5 z 9,3 kilometru sjezdovek. Zasněžení dalších úseků počasí zatím nedovoluje.

Na Vysočině zůstalo přes oblevu s deštěm v provozu pět lyžařských sjezdovek. Lyžaři mohou zamířit na Křemešník u Pelhřimova, jihlavský Šacberk a do tří skiareálů na Žďársku.

Na své si o víkendu přijdou i lyžaři v Beskydech. Lyžovat se určitě bude na Bílé nebo v areálu Ski Malenovice. „Sněhu není mnoho, máme někde mezi 25 až 45 centimetry sněhu, takže opravdu ta vrstva není velká,“ postěžoval si vedoucí střediska Ski Bílá Jaroslav Vrzgula. I přes současné teplejší počasí ale podle něj sněhová pokrývka v areálu vydrží.

Na návštěvníky Jeseníků čekalo deštivé ráno, přesto se zájemců o lyžování našlo dost. „Návštěvnost na Ovčárně je poměrně vysoká, běžkařů i pěších,“ potvrdil dispečer jesenické horské služby. Běžkaři mají upravenu stopu z Ovčárny na Švýcárnu, Praděd a dál až na Červenohorské sedlo.

V Jihomoravském kraji se i přes nepřízeň počasí lyžuje ve čtyřech lyžařských areálech. Dostatek sněhu hlasí oblíbená sjezdovka pro obyvatele Brna a Blanenska v Olešnici. Naopak v Němčičkách na Břeclavsku nebo Hodoníně u Kunštátu by horní partie sjezdovek potřebovaly další sněhovou nadílku.

Déšť se podepsal na nízké návštěvnosti skiareálů ve Zlínském kraji, přestože na horských sjezdovkách stále panují slušné podmínky. Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku museli ve čtvrtek uzavřít sjezdovku Razula, která byla částečně v provozu teprve od středy.

ČTK