19. prosince 2016 7:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Část zaměstnanců České pošty bude v pondělí dvě hodiny stávkovat

Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Až pětina z 30 000 zaměstnanců České pošty vstoupí v pondělí v pět hodin odpoledne do dvouhodinové výstražné stávky. Tři menší odborové organizace tak chtějí prosadit svůj požadavek na zvýšení mezd o 2500 korun měsíčně. Protest by se neměl dotknout zákazníků na pobočkách, ale spíše logistických provozů, jako je například třídírna v pražských Malešicích.

Odboráře z organizací Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty od stávky neodvrátil ani slib představitelů vlády rozdělit třetiny z 1,4 miliardy korun z kompenzace univerzální služby, což by znamenalo odměnu zhruba 1200 až 1400 korun na zaměstnance měsíčně.

Stávka má trvat od 17:00 do 19:00 hodin a podle předběžných odhadů by se jí mělo zúčastnit asi 6200 lidí. Ministr vnitra Milan Chovanec upozornil, že již samotné oznámení stávky stojí poštu tři až pět milionů korun denně na nižších tržbách z doručování balíků, protože lidé se obávají, že je pošta nedoručí včas. Vedení pošty považuje stávku za nezákonnou, protože odboráři nedodali seznam stávkujících na pracovištích.

Pošta připravila opatření, aby zákazníci průběh stávky nepocítili, chystá například nahrazení stávkujících dalšími kmenovými zaměstnanci. Podnik nemá signály, že by se k protestu aktivně připojili pracovníci poboček.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 korun a na konci roku má být zhruba 23 000 korun měsíčně, tedy více než 4000 korun pod celostátním průměrem. Pro příští rok se s většinou odborářů dohodla na zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy zhruba 550 korun.

ČTK