Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cateringový král zahynul v hydroplánu i s rodinou. Zaměstnával půl milionu lidí

Osmapadesátiletý Cousins vedl cateringovou společnost Compass přes 11 let. Pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmapadesátiletý Cousins vedl cateringovou společnost Compass přes 11 let. Pro... | foto: Compass Group

SYDNEY/PRAHA Výkonný ředitel firmy Compass, která je největší cateringovou společností na světě, v neděli zemřel při letecké nehodě nedaleko Sydney. V hydroplánu byli spolu s Richardem Cousinsem jeho dva synové, dcera a snoubenka. Všichni včetně pilota při nehodě zemřeli.

Informaci potvrdila australská policie z Nového Jižního Walesu. Příčina nehody dosud není známa. Podle agentury Reuters mohou být první výsledky vyšetřování zveřejněny do jednoho měsíce.

Let byl součástí cesty, kterou zajišťovala australská letecká společnost Sydney Seaplanes. Pilot Gareth Morgan za sebou měl více než deset tisíc hodin letů, především s hydroplány. Společnost neměla žádnou nehodu od roku svého vzniku v roce 2005. Po nedělním pádu letadla, ale svou činnost dočasně pozastavila.

„Jsme hluboce šokováni a zděšeni touto strašlivou zprávou,“ řekl Paul Walsh, předseda Compassu. „Byla pocta znát Richarda osobně a několik posledních let s ním pracovat. Byl znám a respektován pro svou lidskost a styl, kterým transformoval Compass v jednu z vedoucích britských společností.“

Osmapadesátiletý Cousins vedl společnost Compass, jež po celém světě zaměstnávala 550 tisíc lidí, přes 11 let. Stravovací služby poskytovala různým organizacím včetně amerického maloobchodního řetězce Costco, technologické společnosti Qualcomm, University of Houston nebo stadionu, v němž sídlí basketbalový tým Utah Jazz.

Cousins se společnosti ujal v době, kdy byla zapletena do korupčního skandálu. V něm byla nařčena z podplacení úředníka OSN, aby získala smlouvy pro zásobování mírových jednotek. Soudní spory společnost stály celkem 39 milionů liber (v přepočtu asi 1,1 miliard korun).

Za dobu vedení Cousinse se tržby společnosti více než zdvojnásobily, provozní zisk narostl čtyřnásobně. Pro profesní úspěchy jej magazín Harvard Business Review jmenoval jedenáctým nejlepším výkonným ředitelem na světě.

Loňské tržby Compassu byly 22,9 miliard liber, zisk činil 1,7 miliard. Firma ovládá deset procent stravovacích služeb na světě a působí v 50 zemích světa, včetně České republiky. Ročně vydá přes 5,5 miliard jídel.

Cousins měl společnost opustit na konci letošního března. Jeho nástupcem se měl stát Dominic Blakemore, který doposud zastával pozici hlavního provozního ředitele Evropy. Kvůli Cousinsově smrti se ale Blakemore ujme pozice okamžitě.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!